Mapping identity in D.H. Lawrence's short stories: A discursive analysis
D. H. Lawrence'ın öykülerinde kimliği haritalandırmak: Söylemsel bir analiz
  1. Tez No: 709318
  2. Yazar: RANA SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, D.H. Lawrence'ın“The Prussian Officer”(“Prusyalı Subay”),“The Princess”(“Prenses”),“Mother and Daughter”(“Anne ve Kız”),“The Horse Dealer's Daughter”(“At Tüccarının Kızı”),“Tickets, Please”(“Bilet Kontrol”) ve“Sun”(“Güneş”) adlı seçilmiş altı öyküsünde, kimlik oluşumu sürecinde söylem ve güç ilişkileri arasındaki bağıntıyı araştırmaktadır. Bu çalışma, ataerkil düzenin sürekliliğini sağlamada önemli rolü olan aile ve evlilik gibi kurumların ürettiği söylemlerin, Lawrence'ın kısa öykülerindeki öznelerin üretilmesinde nasıl ideolojik bir işlev üstlendiklerini irdelemektedir. Dolayısıyla, kendine has özneleri üreten veya üretmeyi amaçlayan bu kurumları Althusser'in ideolojik devlet aygıtları bağlamında ele almaktadır. Bunun yanı sıra çalışma, ideolojilerin dolaşımını sağlayan söylem ve pratiklerdeki gücün ebedi mevcudiyetini Foucault'nun perspektifinden ortaya çıkarmayı amaçlar. D.H. Lawrence'ın kısa öykülerindeki karakterlerin kimlik oluşumunda etkili olan söylemlerin ve bu söylemlerin dolaşımda tuttuğu ideolojilerin analizinde kullanılan eleştirel yaklaşım, Foucault'nun söylem ve iktidar konusundaki düşünceleriyle benzerlikler taşıyan Eleştirel Söylem Analizidir (Critical Discourse Analysis veya kısaca CDA). Ancak, Lawrence'ın kendi görüşlerinde kimlik oluşumu soyut dilden ziyade bedene ve bedensel deneyimlere dayanmaktadır. Lawrence, kimlik oluşumunun sadece söylemsel pratiklerle açıklanmasını yetersiz ve sınırlı bulur. Bu nedenle bu çalışma, kimliğin, söylemin ötesindeki boyutlarını Lawrence'ın bakış açısından ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu anlamda tez, üç bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm, Foucault'nun söylem ve güç kavramlarına ve Eleştirel Söylem Analizi'ne (CDA) odaklandığı kadar söylem, güç ve ideoloji ağı içinde bir toplumsal inşa olarak kimlik kavramına odaklanmaktadır. İkinci bölüm, Lawrence'ın anarşik bir yazar olarak duruşuna ve modernist bir yansıma olarak Lawrence'ın söylemini neyin oluşturduğuna ağırlık verir. Üçüncü bölüm ise, D. H. Lawrence'ın seçilmiş altı kısa öyküsünün çeşitli kimlik inşası kavramları açısından tek tek söylemsel çözümlemelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the relation between discourse, ideology and power in the process of identity formation in the selected short stories of D.H. Lawrence:“The Prussian Officer”,“The Princess”,“Mother and Daughter”,“The Horse Dealer's Daughter”,“Tickets, Please”and“Sun”. It aims to reveal how patriarchal discourses – institutional, familial and marital – function as ideological state apparatuses to produce certain subjects from the Althusserian view and how power is always present in discursive practices from the Foucauldian perspective. This study uses Critical Discourse Analysis (CDA) as an analytical framework, which shares similarities with the Foucauldian principles of discourse and power, to do a discourse analysis of D.H. Lawrence's short stories in terms of different conceptions of identity. Moreover, as the Lawrentian discourse never ignores the body in the process of identity formation, this study attempts to provide the dimensions of identity beyond discourse from a Lawrentian perspective to understand why discursive practices are insufficient and limited to categorize subjects. Therefore, this study is divided into three chapters: The first chapter focuses on the Foucauldian notions of discourse and power, CDA and the concept of identity as a social construction within the web of discourse, power and ideology. The second chapter concentrates on Lawrence's stance as an anarchic author and what constitutes the Lawrentian discourse as a modernist reflection. The third chapter includes the discursive analyses of the selected six short stories of D. H. Lawrence in terms of various conceptions of identity and identity construction.