Hasan Ali Toptaş'ın romanlarında çocuk algısı
The infant perception in the novels of Hasan Ali Toptaş
- Tez No: 280090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Psikanaliz biliminin kurucusu olan Freud, bu yeni bilim dalının temellerini atarken edebiyatın sanat alanından oldukça yararlanmıştır. Özellikle Sheakaspeare, Goethe ve Dostoyevski gibi dünyaca ünlü yazar ve şairlerin eserleri üzerine psikanalitik okumalar yaparak söz konusu sanatkârların eserlerindeki bilinçaltının izlerini tespit etmeye çalışmıştır. Gerek Freud'un öğrencileri, gerekse sonraki dönem psikanalistler çalışmalarında tıpkı Freud gibi edebiyattan sık sık istifade etmişlerdir.Freud'dan yıllar sonra psikanalitik okuma bir edebiyat kuramı haline gelmiş ve bu kuram gerek psikanalizin gerekse edebiyat eleştirisinin gelişimine çok ciddi katkılar sağlamıştır.Türk Edebiyatı'nda herhangi bir kurama yahut kalıba dâhil edilemeyen Hasan Ali Toptaş, Hem Dünya ve Türk Edebiyatı'ndan beslenen duygu ve düşünceleriyle hem de yaşadığı toprakların hikâye, masal ve efsanelerinin zenginleştirdiği kendine has dili ve üslubuyla Türk Edebiyatı'nın en önemli isimlerden biridir. Özellikle romanlarının psikanalitik okumaya son derece elverişli anlatılar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The father of psychoanalysis, Freud draws benefit from the art of literature by founding this new discipline. he tries to confirm the traces of the unconscious in the works of famous writers and poets such as Sheakespeare, Goethe and Dosteyevski by making psychoanalytic readings. Both the students of Freud and the following period psychoanalysts, like Freud himself, often profit from the literature.After Freud, psychoanalytic reading has become a literary theory , and this theory has many significant effects in developments of both literary theory and pscyhoanalyses.In Turkish Literature, Hasan Ali Toptaş who cannot be included in any category or any theory, is one of the most important names with thoughts and emotions nourished by both World and Turkish Literature, also his own specific laguage, which is enriched by stories, fairy tales and myths of the motherland. It can be said that his novels are convenient to psychoanalitic reading.