Eğirdir gölünde ölçülen klorofil a miktarlarının pirimer produktivite ile olan ilgisinin araştırılması
  1. Tez No: 28012
  2. Yazar: REMZİYE ÖZKÖK (DEREDAM)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TUNCAY KINACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Golde doğal sebeplerle meydana gelen kayıplar hariç sulama ve enerji için alınan sulara bir sınırlama geti rilebilirse hiç olmazsa bu şekilde kaybolan suyun ve planktonun gölde muhafaza edilmesi mümkün olabilir. Su kayıpları ile meydana gelen plankton kaybının boyutları ile ilgili tespit çalışmaları yapılabilir. Goldeki mevcut sorunların, üniversite ve kamu kuruluşları arasında işbirliği yaparak ve bu konuda ortak kararlar alarak çözümlenebilmesi, gölün geleceği açısın dan yararlı olacaktır. ÖZET Yil boyunca aylık periyotlarla yapılan bu çalişma sonunda, Çözünmüş oksijen her üç derinlikte (yüzey, orta, - dip) yapılan ölçümlerle miktar bakimindan zengin bulun muş tur. Me vsimsel ortalamalar, ilkbaharda her üç derinlik te 8.4,8.3,8.8 mg/lt, yazın 7.4,7.5,7.5 mg/lt, son baharda 8.6,8.8,8.8 mg/lt olarak belirlenmiştir. Seki diski görünürlükleri genellikle yüksek bulun muş olup mevsim ortalamaları, ilkbaharda 123 cm, yazın 227 cm, sonbaharda 249 cm olarak tespit edilmiştir. Mevsimlere gore E.C. değerleri her üç derinlikte ilkbaharda 204, 197, 196 umho/cm, yazın 304, 296, 293 jumho/cm ve sonbaharda 238, 235, 235 /ımho/cm olarak bulunmuştur. Golde mevsimsel olarak belirlenen orto-fosfat orta lamaları genelde düşük olup, ilkbahar için 0.03 mg/lt, yazın 0.03 mg/lt ve sonbahar için 0.019 mg/lt 'dir. Nitrat' in mevsimsel ortalamalar! ilkbaharda 1.02 mg/lt, sonbaharda 0.72 mg/lt ve yazın 1.55 mg/lt olarak belirlenmiştir. 56Suyun klorofil a içeriği, Whatman GF/C filtreden sü zülmüş sü "örneklerinin kalintisinin,metanolle muamele e- dilmesi sonucu belirlenmiştir. Bu yolla belirlenen klorofil a 665 ve 750 nm dalga boylarında spektrofotometre i- le ölçülerek, mevsimsel ortalamaları ilkbahar için 0.818- mg/m3, yazın 0.519 mg/m3 ve sonbahar için 0.410 mg/m3- olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak Eğirdir Golü' nün, - klorofil a içeriği yönünden fakir bir durumda, oksijence zengin bir akarsu niteliğinde, berrak, ancak besleyici e- lementler bakımından zayıf bir göl olduğu ve bunlara bağlı olarak da gölün primer prodüktivitesinin istenilen düzeyde olmadığı, sonuçta da Oligotrof (orta verimli) bir göl özelliği gösterdiği söylenilebilir. SUMMARY During the experimental period, the seasonal means of all the parameters measured monthly in Eğirdir Lake, agreed with each other and the findings supported the result reached with chlorophyll a. The findings indicated that the Eğirdir Lake was generally high in oxygen at each of three depths within the photic zone; the lower limit of the photic zone, midway between the lower limit and the surface and 0.3 m. below the water surface. The seasonal means of oxygen variations at each of three depths were 8.4, 8.3, 8.8 mg/lt.in spring, 7.4, 7.5, 7.5 mg/lt. in summer and 8.6,. 8.8, 8.8 mg/lt. in autumn, res pectively. The seasonal mean of the conductivity ranged between 196 and 302 yumho/cm at each of three depths. The seasonal means of the Secchi disc visibilities were 123 cm in spring, 227 cm in summer and 249 cm in autumn. The measured seasonal means of Nitrate and Orto-phosphate concentrations of the Lake were found 1.02 and 0.03 57
Özet (Çeviri)
Suyun klorofil a içeriği, Whatman GF/C filtreden sü zülmüş sü“örneklerinin kalintisinin,metanolle muamele e- dilmesi sonucu belirlenmiştir. Bu yolla belirlenen klorofil a 665 ve 750 nm dalga boylarında spektrofotometre i- le ölçülerek, mevsimsel ortalamaları ilkbahar için 0.818- mg/m3, yazın 0.519 mg/m3 ve sonbahar için 0.410 mg/m3- olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak Eğirdir Golü' nün, - klorofil a içeriği yönünden fakir bir durumda, oksijence zengin bir akarsu niteliğinde, berrak, ancak besleyici e- lementler bakımından zayıf bir göl olduğu ve bunlara bağlı olarak da gölün primer prodüktivitesinin istenilen düzeyde olmadığı, sonuçta da Oligotrof (orta verimli) bir göl özelliği gösterdiği söylenilebilir. SUMMARY During the experimental period, the seasonal means of all the parameters measured monthly in Eğirdir Lake, agreed with each other and the findings supported the result reached with chlorophyll a. The findings indicated that the Eğirdir Lake was generally high in oxygen at each of three depths within the photic zone; the lower limit of the photic zone, midway between the lower limit and the surface and 0.3 m. below the water surface. The seasonal means of oxygen variations at each of three depths were 8.4, 8.3, 8.8 mg/lt.in spring, 7.4, 7.5, 7.5 mg/lt. in summer and 8.6,. 8.8, 8.8 mg/lt. in autumn, res pectively. The seasonal mean of the conductivity ranged between 196 and 302 yumho/cm at each of three depths. The seasonal means of the Secchi disc visibilities were 123 cm in spring, 227 cm in summer and 249 cm in autumn. The measured seasonal means of Nitrate and Orto-phosphate concentrations of the Lake were found 1.02 and 0.03 57mg/lt. in spring ; 1.55 and 0.03 mg/lt. in summer ; 0.72 and 0.019 mg/lt. in autumn, respectively. Chlorophyll a content of the water was determined monthly from water samples filtered with Whatman GF/C glass-fibre filters and extracted with methanol. The ex tracted pigments were measured spectrophotometrically at 665 and 750 nm.The Lowest seasonal mean of chlorofil a concentration occured as 0.410 mg/m3 in autumn. The high est seasonal mean of chlorofil a concentration was 0.818 mg/m3 in spring while It was 0.519 mg/m3 in summer. According to the results, Eğirdir Lake was found as a poor lake for ”chlorophyl a“ and It can be named as a ”Oligotrophic Lake " because of this characteristic of it. literatür listesi l.ALP, A., (1990). Çivril Ve Eğirdir Göllerinde Plank ton Genuslarmin Tespiti Ve Yıl İçerisindeki Aylik Dağılımları (Yüksek Lisans Tezi).Yüz. Yıl Ü.Fen Bil. Enst., VAN. 2. ANONİM, (1981). Su Analiz Metodları. D. S. i. Basım ve Fotofilm İşl.Müd.Matbaasi, ANKARA. 3. ANONİM, (1984). Eğirdir Golünün Bazi Limnolojik Özel likleri Üzerine Bir Araştırma. Su Ürün. Daire Baş. Isp.Bol.Müd., Yayın No:3, s. 335, İSPARTA. 4.BÎRO,P.,VÖR0S, L., (1982).Relationships between Phyto- plankton and Fish Yields in Lake Balaton. Hydrobio- logia 97, p. 3-7. 5.BAYNE,R.D.,LAWRANCE,J.M., Mc GUIRE,A.J., (1983). Primary Productivity Studies during early years of 58