Trakya bölgesinde bağlarda zararlıotiorrhynchus (Coleptera: curculionidae) türleri tanınmaları yayılışları ve bunlardan Otiorrhynchus peregrinus Strl. un biyoloji ve mücadelesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28011
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ÖNCÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
63 ÖZET 1990-1992 yıllarında Tekirdağ,Edirne ve Kırklareli İllerinde yürütülen bu çalışma İle, Otiorrhynchus peregrinus Strl., O.scitus Gyll., O.cübidus Strl., O.turca Boh., O. balcanicus Strl., O.ligustici L., O.rugosostriatus Gz. (Coleoptera: Curculionidae)'nin yayılış ve yoğunlukları saptanmıştır. Yaygın olarak bulunan O.peregrtnus'un. Tekirdağ'da biyolojisi, davranışları ve mücadelesi üzerinde durulmuştur. O.peregrtnus Tekirdağ'da kışı çeşitli larva dönemlerinde ve ergin halde geçirir. Larvalar omcaların kök boğazında toprağın 10-30 cm derinliğine kadar bulunabilir. Erginler ise omcaların çatlak, kabuk altlan, yere düşmüş yaprak kalıntıları ve toprağın 5-15 cm derinliğinde toprak içinde kışlar. 1990 yılında sıcaklığın 14 °C 'a yükseldiği 19 Mart günü ilk hareketlenme ve kışlaktan çıkış başlamıştır. 1991 ve 1992 yıllarında ise 17 Nisan ve 3 Nisan tarihlerinde kışlaktan çıkışlar başlamıştır. Kışlaktan çıkan erginler bağlarda hemen beslenmeye ve çiftleşmeye başlamışlardır. Doğada ve laboratuvarda yapılan biyolojik çalışmalarda ilk çiftleşmeden 10-15 gün sonra dişiler yumurta bırakmışlardır. Bir dişi ortalama 268 (33-675) yumurta bırakmıştır. Yumurtaların laboratuvar koşullarında 9-13 gün arasında açıldığı ve açılma oranlarının laboratuvar koşullarında %100 olduğu saptanmış tır. Yumurtadan çıkan larvalar iklim koşullarına ve yumurtadan çıkış tarihlerine göre 3.5- 9 ayda ergin olmuştur. Kışlamış erginlerin bırak tıkları yumurtadan çıkan larvalar ortalama 3.5 ay içinde, eylül ayında yumurtadan çıkan larvalar ise kışı larva halinde geçirdikten sonra ertesi yıl mayıs ayında ergin olmaktadır. Tekirdağ'da yapılan mücadele denemeleri sonucu Carbaryl'in ortalama %75, Chlorpyrifos-ethyrin %70 oranında zararlıyı kontrol ettiği, kurumayan macun tuzakların ise %85 oranında zararlıyı kont rol ettiği saptanmıştır. Ancak kurumayan yapışkan tuzaklarda ergin ölümlerinin olmayışı, sadece zararı önlemesi bunların insektisitlerle beraber kullanılması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma periyodu sırasında zararlının herhangi bir parazit ve pretadörüne rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY THE IDENDIFICATION AND DISTRIBUTION OF OTIORR- HYNCHUS (Coleoptera: Curculionidae) SPECIES WHICH IS HARM FUL IN VINEYARDS IN THRACE REGION AND INVESTIGATIONS ON THE BIOLOGY AND CONTROL OF Otiorrhynchus peregrtnus Strl The distribution and intensity of Otiorrhynchus peregrtnus Strl., O.scitus Gyll., O.albidus Strl., O.turca Boh., O.balcanicus Strl., O.ligusttci L., O.rugosostriatus Gz. (Coleoptera: Curculionidae)' were determined in this work which was made between 1990 and 1992 in Tekirdağ, Edirne and Kırklareli. The biology, behaviour and control of O.peregrinus which was very common were investigated in Tekirdağ. O.peregrtnus winters as various larval stages and adult from in Tekirdağ. Larvae can be found around the base of the grape vine, up to 10-30 cm deep in the soil. Adults over-winter in the cracks of grapevines, under the outermost layer of the vines, under the leaf residues and the 5-15 cm deep in the soil. The first movement and the end of over- wintering started on 19 march 1990 when the temperature rised to 14 °C on 17 april and 3 april respectively in 1991 and 1992. The over-wintered adults immediately began feeding and mating in vineyards. According to the biological studies in the nature and laboratory, females began laying eggs 10-15 days after the firs mating. A female laid average 268 (33-675) eggs. Under the labo ratory contidions, the eggs hatched beetwen 9 and 13 days and the hatching ratio was %100. According to the climatic conditions and hatching dates, the larvae became adults beetwen 3 and 9 months. Larvae which hatched from the eggs of over- wintered adults, became adults in average of 3.5 months. Larvae which hatched from the eggs laid in September, over-wintered as larvae and became adult in may next year. According to the control experiments made in Tekirdağ, it was found that the control ratio was %75 for Carbaryl, %70 for Chlorpyrifos-ethyl and %85 for non drying sticky paste traps. There was no adult dying In non drying sticky paste traps therefore they were only useful for the prevention of the damage, which showed that It was necessary to use them with insecticides. No parasites and predator of the pest was met during the work.