Kırsal konutlar
- Tez No: 28013
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT TURGUTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Ziraat, Architecture, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma, konutun insan yaşamında temel gereksinimlerden birini oluşturması yönüyle ele alınarak incelenmesi; en basit koşullan taşıyan, insana yakışır konut standartlarının (konut birimleri, boyutlar vb. gibi) belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Konut, bir ailenin yaşadığı yapısal birim olarak her türlü fiziksel ve ruhsal gereksinimlere yanıt vermesi gereken bir olgudur. Çağdaş yaşam standartlarına ulaşmada en önemli basamağı oluşturan konuta gereken önemin verilmesi ancak bütün aşamalarıyla ayrıntılı bir planlama ile yapılabilir. Konutları kırsal ve kentsel olarak ayırarak bir sınıflandırma yapıldığında birbirlerinden işlev farklılıkları olduğu anlaşılmaktadır. Kentsel konutlar, bireylerin ya da ailelerin yalnızca barınmasına yarayan mekanlardır. Kırsal konutlar aile bireylerinin yaşadıkları yapı olmaktan başka, tarımsal ürünlerin işlendikleri yarı veya tam işlenmiş duruma getirildikleri yerler olup, kentsel konutlardan farklı olarak çalışma yerleri, mutfağın boyutları ve yeri, yiyeceklerin yıkanma, hazırlanma ve korunma yerlerinin amaca uygun olacak şekilde düzenlenmeleri gerekir. Köy konutları, köy yaşamının sosyal ve ekonomik yapısından doğrudan etkilenmekte böylece kentsel konutlardan farklılık göstermektedir. Kırsal konutlar, kırsal yerleşim içinde düşünülüp değerlendirildiğinde işletme avlusu içerisindeki yeri ve diğer yapılarla olan ilişkisi önem kazanmaktadır. Konut, kısımlarıyla birlikte düşünülüp incelendiğinde; bütün konut türlerinin planlamasında mutlaka bulunması gereken dinlenme, temizlik ve ev işleri alanları gibi ana işlev grupları yer almalıdır. Oturma, yatma, yemek yeme, dinlenme, çalışma eylemleri için ayrılan alanlar yaşama alanı; yemek yapma, depolama, temizlik gibi eylemler için ayrılan alanlar servis alanlarını; bu alanlar arasında bağlantıyı sağlayan alanlar ise sirkülasyon alanları olarak adlandırılmaktadır. Konutun konfordan çok, işlevsel gereksinimleri iyi bir şekilde karşılayabilmesi daha fazla önem taşır. Bu nedenle, konut birimleri uygun ve yeterli alanlarıyla birlikte, konuttaki işlevlerine paralel olarak uygun kapı, pencere boyutlarım ve diğer ayrıntıları içermelidir. Yapı malzemesi konutlarla ilgili bir diğer önemli yapı unsurudur. Özellikle yerelII malzemenin kullanımı konutların ekonomik olmasını ve bulunduğu çevreyle daha uyumlu bir görünüm yaratmasını sağlamaktadır. Konutları oluşturan yapı elemanlarından en önemli olanı temeldir. Bunu duvarlar ve çan izlemektedir. Yapı elemanları olarak ilk düşünülen; temel, duvar ve çatı gibi elemanlar olup, bunların yanında kapı, pencere, baca, merdiven vb'de bunlara eklenebilir. Bir yapıda ilk karşılaşılan unsurun döşeme yüzeyleri olduğu düşünülürse; tavan, taban, duvar döşemeleri de önem kazanmaktadır. Konutlar içinde yaşayanların rahatını sağlayacak şekilde düzenlenirken; ısıtma, ısı yalıtımı, havalandırma, aydınlatma, temiz ve atık su sistemleri de birlikte değerlendirilmelidir. Özellikle konutların ısıtılması planlamada en önce düşünülen unsurlardan biri olmaktadır. Isıtma tek başına düşünülmemeli, iyi bir ısı yalıtımı ile birlikte en ekonomik ve sağlıklı ısıtma koşullan elde edilebilmesine olanak sağlanmalıdır. Havalandırma, yapı içine temiz havanın alınmasını sağlayarak sağlıklı ortam koşulları yaratmalıdır. Aydınlatma da havalandırma kadar önemli bir unsur olup, konut içinde çalışma olanaklarını artırması yönüyle ele alınmalıdır. Pencereler doğal havalandırma ve aydınlatma için ilk aşamada düşünülen önemli yapı elemanlarıdır. Konutlarda sağlıklı koşullan elde etmede suyun büyük önemi vardır. Kullanım için temiz suyun sağlanmasının yanında aük su sistemi de yer almalıdır. Özellikle kırsal konutlarda kanalizasyon bulunmadığı durumlarda fosseptik çukurlar kullanılarak atik su sistemleri buralara akıtümalıdır. İnsan yaşamının çok büyük bir bölümünün geçtiği konutlar, sağlık koşullanna uygun şekilde planlanmalı ve uygulanmalıdır. Konut planlamalannda istenilen standartlara ulaşmakta ilk adım yasal düzenlemeler ve zorunluluklar olmalıdır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The standards of house buildings that have the most simple condition and is most useful for us was studied and to examine buildings and parts of houses because of its necessary in our life. A house is a building that a family lives in and is used for our physical or psychologic needs. It is the most important step in reaching the modern living standards. Understand the importance of housing can only be carried out with a detailed plan having all of its levels. Houses could be divided into two groups such as urban and rural houses. Differences can be seen in functional aspects of them. Houses in urban areas can only be used by families to live in. House in rural areas have the same function, too. But these are used for storing and family processing the crops too. Kitchen must be designed suitable for the washing, preparing or storing utilities of foods. Planning of the buildings is affected by the social and economical life of rural areas. So the difference between the houses in urban and rural areas can be easily seen. Considering the buildings for people life in rural areas, their importance and the relation of these buildings with the other buildings can be realized. A house have some basic units, such as resting, cleaning and the houseworks. The units that are used for sleeping, dining, resting or working are called living places, the units that are used for cooking, cleaning and storing are called service places and the units which provides the connection with the first two areas are called sirculation places. A house must have sufficient place for family needs than comfort. Therefore the different units of a house must have doors and windows with the right dimensions and the other details. The materials that are used to build a house is as important as the others. Especially using the local materials makes it more economic and suitable with the places that it is in.IV The most important part of a house is its foundation. The walls and the roof are also as important as the foundation. Doors, windows, chimneys, stairs so on. are also as parts of a house. The first thing that is seen in a building is interior design and the importance of this aspect could be taken in consideration. A house must be designed for the comfort of people that are living in. So, heating, heat insulation, ventilation, illumination and the sewer systems must be planned carefully. Especially, heating system is the most important aspect in the planning of building. Heating mustn't be thought alone, it must be planned with suitable heat insulation system to provide the most economic and best heating conditions. Ventilation must be create the sanitary conditions which is fresh air should be taken from outside to inside. Illumination is as important as ventilation. It increases the working efficiency of the building. Windows are used for normal ventilation and illumination in the house. Potable water must be provided in every building. In addition a sewer system for to carry out the sewage water. Especially in the villages, there is no sewer system. So people use septic tanks in rural areas. House which is a big part of our life goes on must be planned to provide the best sanitary conditions. To reach the best standards of house planning, the first step should be having practical laws and legal organizations.