Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye'nin üye ülkelere ihracatına etkileri
Black Sea Economic Cooperation and its effect to Turkey?s exportation to member states
  1. Tez No: 280126
  2. Yazar: SEÇİL ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra çok sayıda işbirliği hareketi meydana gelmiştir. Bu hareketlerin gelişmesinde, Avrupa Topluluğu'nun başarısı ve 1980'li yıllardaki büyük değişimler etkili olmuştur. Sovyet Birliği ve Doğu Avrupa ülkelerindeki köklü değişmeler, dünyada yeniden yapılanma sürecini başlatmıştır.Soğuk Savaş'ın bitimiyle değişen dünya düzenindeki yeni oluşumların dışında kalmamak için Türkiye, 1990 yılında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı fikrini ortaya atmıştır. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Anlaşması, 25 Haziran 1992 tarihinde, on bir ülkenin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Uluslararası bir ekonomik bütünleşme girişimi olan KEİT, Türkiye'yi bölgede önemli bir konuma getirmiş ve özel bir sorumluluk yüklemiştir.Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik entegrasyon oluşumlarına değinilmiştir. İkinci bölümde uluslararası iktisadi bir entegrasyon olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'ndan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'nin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye olmasının, entegrasyona üye ülkelere olan ihracatı üzerine etkilerini analiz edebilmek için 1992 yılına bir kukla değişken konulmuştur. ?Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye olmak, Türkiye'nin birliğe üye ülkelere ihracatını etkilemiştir? öngörüsü test edilmiştir. Kurulan ihracat modelindeki kukla değişkenin LOGIHR'daki değişmelerin açıklanmasında anlamlı bir katkı yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra Chow yapısal kırılma testi uygulanmıştır. KEİT'in kurulduğu yıl olan 1992 yılında, Türkiye'nin KEİT'e üye ülkelere olan ihracatında yapısal değişme olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large number of co-operation movement has occurred after World War II. The success of the European Community and the great changes in 1980s have been effective in development of these movements. Radical changes in the Soviet Union and Eastern European countries launched a restructuring process around the world.Turkey has taken up the idea of Black Sea Economic Cooperation in 1990s, to take her own position in new world order which have newly formed with the end of the Cold War. Black Sea Economic Cooperation Region Agreement entered into force on June 25, 1992 with the signs on the level of heads of state and governments. BSEC, as an international economic integration initiative, brought Turkey to a position in the region and have provided her a special responsibility.In the first part of thesis, formations of economic integration have been analysed. In the second part, Black Sea Economic Cooperation, which is an international economic integration, is explained.In the third part to analyze the effects of Turkey?s membership to Black Sea Economic Cooperation, her exports to other member states a dummy variable created for the year 1992. ?Being a member of the Black Sea Economic Cooperation effects Turkeys exportation to other members of the Cooperation? prediction has been tested. One has been reached a result that dummy variable has an meaningfull contribution to LOGIHR in exportation model. Chow breakpoint test was then applied. The result that there were no structural change in exportation of Turkey to other member states of BSEC, in the year of 1992, which is the establishment date of BSEC