Türk Tasavvuf (Tekke) Musikisi'nde icra edilen türlere örnek eserler ve bu eserlerin musiki açısından incelenmesi
The sample works used in Turkish Sufi Music and musical examinatiion of these works
- Tez No: 280125
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde Türk Din Mûsikîsi iki ana başlık altında incelenir. Bunlar Cami Mûsikîsi ve Tasavvuf (Tekke) Mûsikîsi'dir. Biz de dini hayat içerisinde bulunan ve icra edilen türlerin ne anlama geldiğini, nasıl icra edildiklerini göstermek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Tasavvuf'un İslam dini üzerinde önemini ortaya koyduktan sonra Cami Mûsikîsi ve asıl inceleme alanımız olan Tasavvuf (Tekke) Mûsikîsi türlerini ele alarak bu türlere örnek eserler verdik. Verilen bu eserlerin nasıl, ne zaman ve ne şekilde icra edildiklerini ele aldıktan sonra özellikle bu eserleri mûsikî tekniği bakımından değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, this tradional Turkish music are examined under two headings. These are mosque music and mystic (sufi) music. We have studied ıt to show what types in religious life mean and how they are conducted. After we have placed the importance of mysticism on Islam, we have tried to give information by giving samples to mosque music and types of mysticism music, we have especially studied. After we studied dealt with theese pieces of music in terms of time they were practised and how they were played, we tried to asess them regarding musical techniques.