Necmettin Sadık Sadak gazeteci ve siyasi kimliği (1890-1953)
Necmettin Sadık Sadak journalist and political identity (1890-1953)
  1. Tez No: 280137
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. BAYRAM KODAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Gazetecilik, Biography, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Çalışmamızın konusu basın tarihimizde önemli bir yere sahip olan Necmettin Sadak Sadak'tır. Fransa'da sosyoloji eğitimi aldıktan sonra Progres gazetesinde Türkiye'de içtimaiyat konularıyla yazı hayatına adım atan Sadak, Vakit, İkdam gibi gazetelerde de yazmış, ancak asıl gazetecilik faaliyetlerini kurucusu ve baş yazarı olduğu Akşam Gazetesi'nde sürdürmüştür. Çalışmamız Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren 1923-1953 yılları arası Sadak'ın tanıklık ettiği gelişmeler ve bu gelişmelere yorumları üzerinde odaklanmaktadır.Modern düşünceye sahip bir babanın oğlu olan Sadak, Galatasaray Lisesinde aldığı Batı tarzı eğitimin ardından Fransa'da Lyon Üniversitesinde yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Bunun sonucu olarak özellikle Fransız kaynaklı Batı uygarlığından etkilenmiş ve bu da Sadak'ın fikir yapısının oluşmasında katkıda bulunmuştur. Türk iç ve dış politikası hakkındaki objektif yazılarıyla halkın aydınlatılmasında yazıları oldukça etkili olmuş, ilke ve inkılaplar, sistem ve ideolojiler hakkındaki görüşleriyle rejimin ve devlet yapısının sağlamlaşmasında Kemalist kadro içinde önemli rol oynamıştır.Necmettin Sadak, sosyal demokrasiyi savunmuş, milletin oluşumunda dile büyük önem vermiş, kırtasiyeci olmayan ve halkçılıkla bütünleşen devletçi anlayıştan yana olmuş, laiklik ilkesine her zaman bağlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of our study is Necmettin Sadak who has a significant place in our history of journalism. Having studied sociology in France, he began his writing career at the newspaper ?Progress? with subjects over sociology in Turkey, and wrote for several newspapers including Sadak, Vakit and İkdam; however he maintained his notable journalism at Akşam Newspaper, whose founder and head writer was Sadak himself. Our study focuses on the developments between 1923, starting from the establishment of Turkish Republic and 1953 which was witnessed by Sadak and on his comments on these developments.Born to a father having a modern way of thinking, Sadak completed his university education at Lyon University in France, following the western style education he received at Galatarasay High School. As a result of this, he was particularly influenced by French origin Western civilization, and this contributed to formation of Sadak?s structure of thinking. His objective writings over Turkish domestic and foreign policies were highly influential on enlightenment of the public, and he played an important role among the Kemalist staff on consolidation of the regime and state structure through his opinions on principals, reforms, system and ideologies.Necmettin Sadak defended social democracy, laid great emphasis on language for the formation of a nation, sided with a statist approach that integrates with the society rather than staying irrelevant to it, and always defended secularism.