Abdullah Sıdkî Divanı (inceleme, metin, dizin)
Abdullah Sıdki's Divan (research, text, index)
  1. Tez No: 280143
  2. Yazar: AHMET AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Abdullah Sıdkî, Klâsik Türk edebiyatının çok sayıda şair yetiştirdiği 18. yüzyıl şairlerindendir. Yaklaşık olarak H.1099 (M.1687/1688)'da doğup H.1172 (M.1758/1759) senesinde vefat etmiştir. Sıdkî, ayrıca Halvetî şeyhlerindendir, imamlık yapmıştır.Abdullah Sıdkî Divanı, şairin vefatından sonra oğlu tarafından tertiplenmiştir. Nitekim Divan'ın başına oğlu tarafından eklenen mensur kısım sayesinde kendisi hakkında birinci elden bilgiler elde edilmiştir. Çalışmamızda ayrıca şairin hayatıyla ilgili diğer biyografik kaynaklardaki bilgilerden istifade edilmiş, edebî kişiliği üzerinde de durulmuştur.Tez çalışmasında, Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda 06 Mil Yz A 6168 arşiv numarası ile kayıtlı bulunan eserin tek nüshası tanıtılmış ve bu nüsha esas alınarak Türkçe 14 kaside, 135 gazel ve bir murabba`dan oluşan Abdullah Sıdkî Divanı, transkripsiyonlu ve klâsik divan tertibine uygun olarak ortaya konulmuştur. Divan aynı zamanda şekil ve muhteva açısından da incelenmiştir. Çalışmamızın sonuna Divan'da yer alan tüm kelimelerin yer aldığı bir kelime dizini eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdullah Sıdki is the poet of 18 century who contributed to the growth of many Classical Turkish Literature poets. According to the Islamic Calendar, he was born in 1099 (M.1687/1688) and died in 1172 (M.1758/1759). Sıdki is also Halveti sheikh and imam.The poems of Abdullah Sıdki were collected by his son after his death. In fact, first hand information at the beginning of the collected poems is given about himself by his son. In this study, detailed information is given and the poet?s literary characteristics are mentioned as well.In this dissertation, one sample of the masterpiece numbered as 06 Mil Yz A 6168 from Ankara National Library is described and based upon this sample 14 kaside, 135 gazel and 1 murabba of Abdullah Sıdki are explained in accordance with the Classic poet rules. The collected poems are also analyzed in shape and context. Word index about the Collected Poems is added at the end of the study.