Oniki Ada'da Türklerin durumu (1923-1947)
Status of the Turks in Dodecanese (1923-1947)
  1. Tez No: 280142
  2. Yazar: ADNAN MUHACİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KASALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Oniki Ada'da Türklerin Durumu (1923?1947) konulu yüksek lisans çalışmamızda öncelikle Ege Denizi ve Oniki Ada'nın Türkiye açısından önemine değindik. Oniki Ada; Türk hâkimiyetine girdikten sonra 400 yıl kadar bir süre Türk hâkimiyetinde kalmış ve bu süre zarfında görünümüyle ve idare tarzıyla bir Türk şehri görünümünü almıştır. Türk hâkimiyeti döneminde herhangi bir sorun olmayan Oniki Ada, İtalya'nın buraları işgal etmesiyle uluslararası bir sorun olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Lozan Antlaşmasıyla da Oniki Ada Türk hâkimiyetinden çıkıp İtalyan hâkimiyetine girmiştir. İtalyan hâkimiyetine giren bu adalarda yaşayan Türkler, hem Türkiye'den hem de Türklük bağlarından ayrılmaya zorlanmıştır ve çeşitli baskı yollarıyla da bu kısmen gerçekleştirilmiştir. 1925'te çıkarılan vatandaşlık yasasıyla ada Türkleri İtalyan Vatandaşı olmaya zorlanmışlardır. Oniki Ada'da Türkçe ve Türkçe din eğitimine kısıtlamalar getirilmiştir. Türk emlakları ve Türk vakıfları çeşitli gerekçelerle İtalyanlar tarafından kamulaştırılmıştır. İtalya'nın uyguladığı bu politikalar, ada Türklerinin Türkiye'ye göç etmesine sebep olmuştur. Oniki Ada, II. Dünya Savaşı öncesi ve sırasında yoğun olarak İtalyan ve Alman askerlerinin tahkimatı sonucu savaşın cephesi durumuna gelmiştir. Oniki Ada Türkleri de savaşın cephesi olmanın sıkıntılarını yaşamışlardır. II. Dünya Savaşının bitmesiyle geçici olarak kurulan İngiliz himayesinden sonra 1947 yılında Paris Barış Antlaşmasıyla Oniki Ada resmen Yunanistan'a verilmiştir. Bu durumTürkler için yeni sorunların başlangıcı olmuştur. Adalardan Türkleri silebilmek için İtalyanların bıraktıkları yerden Yunanistan devam etmiştir. Oniki Ada'nın Yunanistan'a verilmesiyle, Ege Denizinde kurulan Türk- Yunan dengesi de bu antlaşmayla bozulmuş oluyordu. Ada Türklerinin sorunları da çığ gibi büyüyerek devam edecektir.
Özet (Çeviri)
First of all, we touched on significance of in terms of Turkey of the Aegean Sea and the Dodecanese in our postgraduate thesis whouse subject is Status of the Turks in Dodecanese (1923?1947). After the Dodecanese entered under Turk's domination, it had stayed a period of up to 400 years and it had taken the appearance of a Turkish city with its view and the administrations during this time. Dodecanese, which does not have any problems during the Turkish domination, began to appear as an international problem because of invasion of Italy. The Dodecanese was out of Turkish domination and it entered under Italian?s domination by Treaty of Lausanne. Turks who live in these islands which entered Italian?s domination were forced to leave from both Turkey and Turkish ties, and also this was realized by various ways of force. Turks of the island were forced to become Italian citizenship by enacted law in 1925. Turkish and Turkish religious education was restricted inDodecanese island. Turkish properties and Turkish foundations expropriated by the Italians on various grounds. These policies which has been implemented by Italian has caused the Turks to migrate to Turkey. Dodecanese has became in front of the war as a result of extensive fortifications of Italian and German troops before and during the World War II. Dodecanese Turks had lived in the pressure of being the war front as well. After British protection which was established as a temporary by the end of World War II, in 1947 Dodecanese was given officially to Greece by Paris Peace Treaty. This was the beginning of new problems for the Turks. Greece picked up where Italian leave off to remove the Turks from Dodecanese. After Dodecanese was given to Greece, Turkish ? Greek balance which established at Aegean Sea also was impaired by this treaty. Issues of the Turks of island will continue to grow like a snowball.