Steatopijik ana tanrıça heykelcikleri ve 20. yy. heykel sanatına etkileri
Steatopygic Mother Goddess statuettes and their influence on the 20th century sculpture
  1. Tez No: 280149
  2. Yazar: ASLI ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU ATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Steatopijik Ana Tanrıça Heykelcikleri ve 20. Yüzyıl Heykel Sanatına Etkileri konulu bu araştırmada, tarih öncesi dönemlerde steatopijik olarak adlandırılan ana tanrıça heykelcikleri incelenerek, bu abartılı kullanımın 20.yüzyıldaki heykel sanatına etkileri ele alınmıştır.19. yüzyılın sonlarında endüstriyel gelişmelerle sanatta başlayan dönüşüm, sanatçıların ilkel denilen başka halkların, kültürlerin sanatlarına bakma isteğini doğurmuştur. Bu dönem sanatçıları ilkçağ ve ilkel kabile sanatlarını incelemiş ve etkilenmiştir.Bu çalışmada tarih öncesi çağlar olarak adlandırılan dönemdeki venüs heykelleri, 20.yy heykel sanatına etkileri açısından, sanatçılar ve çalışmaları üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research on ?Steatopygic Mother Goddess Statuettes and Their Influence On the 20th Century Sculpture? explores the mother goddess statuettes, described as 'steatopygic' in the prehistoric period, and elaborates on the influence of this extravagant application on the 20th century sculpture.The transformation in the domain of art that initiated at the end of the 19th century as a result of industrial developments caused artists to examine the art of other communities and cultures they describe as primitive. The artists of this period observed and were influenced by the art of antiquity and primitive tribes extensively.In this study, the statues of Venus in the so-called prehistoric period have been explored in terms of their influence on the 20th century art, artists and their works.