Türk kamu yönetiminde kriz yönetimi anlayışı
The concept of crisis management in Turkish public administration
  1. Tez No: 280148
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde krizler hayatımızın önemli bir parçası haline gelmişlerdir. Bunun bir sonucu olarak, krizlerin başlamadan önlenmesi, krizlerden en az hasarla çıkılması ve krizlerin etkin bir şekilde yönetilmesi temel amaç halini almıştır.Bu çalışmada, öncelikle, kriz ve kriz yönetimi kavramları bütün yönleriyle açıklanmaya çalışılmış ve krizlerin en büyük nedenlerinden olan afetler ve afet yönetimi kavramları ele alınmıştır. Daha sonra, Türkiye'nin kriz yönetimi önemli kırılma noktaları dikkate alınarak, tarihsel ve yasal çerçeve içerisinde incelenmiştir. Kriz ve afet yönetiminin kalkınma planlarındaki yeri de ayrı bir inceleme konusu olmuştur.Son bölümde ise Türkiye'nin kriz ve afet yönetimi anlayışı ve örgütlenmesine yeni bir boyut getiren 5902 sayılı ?Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun? incelenerek kriz yönetimi örgütlenmesi ve mevcut sorunlar ortaya konulmuş ve Türkiye için yeni bir kriz yönetimi modeli önerisi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, crisis have become an important part of our lives. As result of this, to prevent crises before it starts, exiting from the crisis with minimum damage and effective management of crises has become a fundamental objective.In this study, first of all, the concepts of crisis and crisis management have been explained with all aspects and disasters that the bigest causes of crises and disaster management concepts have been examined. Then, the development of Türkey?s crisis management approach was examined, taking into account the important breaking points, within the historical and legal framework. The place of crisis and crisis management in development plans was the subject of a seperate investigation.In the last chapter, the crisis management organisation and existing problems are put forward by examining the law no. 5902 ?The Law About Organisation and Functions of The Directorate of Disaster and Emergency Case Management? that brings a new dimension on Turkey?s crisis and disaster management approach and organisation and tried to create a new crisis management modal proposal for Turkey.