İlköğretim okullarına yönelik seramik eğitimi program önerisi
Suggestion of a ceramics education programme aimed at primary schools
- Tez No: 280150
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkemizde güzel sanatlar fakülteleri ve liselerinde seramik eğitimi hak ettiği yeri bulmuşken, ilköğretim okullarımızda verilen sanat eğitiminin içinde yeterince yer alamamaktadır. ?İlköğretim okullarına yönelik seramik eğitimi program önerisi? başlıklı bu çalışmada, ilköğretim öğrencilerinin yaratıcılığını, fiziksel ve duygusal gelişimini destekleyerek arttıracağına inandığımız seramik eğitimi için, ailelere, okul ve eğitimcilere bir öneri olarak sunulması planlanmıştır.Dokuz Eylül Üniversitesi Özel 75. Yıl İlköğretim okulu ile görüşülerek hazırlanan örnek program İzmir İl Milli Eğitimi'ne sunulmuş, neticede Teknoloji Tasarım dersi adı altında seramik eğitiminin I. ve II. kademe öğrencilerine ders olarak verilmesine karar verilmiştir. Atölye ve teknik donanımın sağlanmasından sonra uygulamaya başlamadan önce seramiğin tanımı yapılarak seramik sanatı tanıtılmış, daha sonra seramik yapım ve teknikleri ile ders uygulamaya konulmuştur. Son olarak öğrenci çalışmalarıyla okul içerisinde ve D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi sanat galerisinde öğrenci sergisi açılmış, yapılan çalışmalar okul yöneticileri, eğitimciler ve ailelere sunulmuştur.Araştırmanın sonucunda seramik eğitiminin hazırlanacak uygun bir programla ilköğretim düzeyinde de verilebileceğine, geleceğimizi hazırlayan çocuklarımızın ileride seramik sanatı ile ilgilenmelerini yada meslek edinmelerini sağlamak adına ilk adımların atılmış olacağına inanmaktayım.
Özet (Çeviri)
In our country, the ceramics education in art faculties and high schools have found their places. On the other hand, ceramics education have not yet taken its special place in primary schools. This thesis, titled ?Suggestion of a Ceramics Education Programme aimed at Primary Schools? intends to present a proposal for families and schools about ceramics education that is believed to be very supportive on primary students? creativity and their physical and mental development.A sample programme, which has been prepared in collaboration with ?D.E.U. 75. Yıl Primary School?, was presented to Izmir National Education Board. As a result of this programme was accepted to be given as courses to I. and II. grade students under the name of ?Technology Design?. After the technical equipments were supplied such as ateliers, firstly ceramics was introduce, and then the course of ceramics making and its techniques were applied. Finally, an exhibition was opened consisting students? works at the gallery of D.E.U. Fine Arts Faculty and all the work was exhibited to school principles, academics and families.At the end of this research, I believe that by preparing an appropriate programme, ceramics education could be given at primary schools and it is possible to encourage young students to get involved with arts of ceramics so that they may choose this art field as their future occupation.