Domateslerde erken yanıklık hastalığına karşı biyolojik savaşta Verticillium Psalliotae Treschow'nin etkinliği üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28017
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada V. psalliotae ' nin A. solanı ile biyolojik savaşımda kullanılma olanakları dünyada ilk kez incelenmiştir. Önce antagonistic A.solani sporlarını parazitlediği ortaya konmuş, daha sonra saksı ve sera denemelerinde antagonist uygulamasının hastalığa karşı sırasıyla %100 ve %43.4 koruyuculuk sağladığı bulunmuştur. Çalışmanın bir başka bölümünde V. psalliotae' nin A.solani ile kimyasal savaşımda kullanılan Mancozeb, Iprodion, Bakı roksiklorür ve Chlorthalonil'in farklı dozlarına (10, 30, 100, 300 ppm) karşı in vitro duyarlılığı araştırılmıştır. Hesaplanan ED__ değerleri Mancozeb," Iprodion, Bakı roksiklorür için > 300 50 ppm ve Iprodion için 180 ppm'dir. Sonuçlar, antagonistin sadece Iprodion' a duyarlı sayılabileceğini, diğer fungisidlerle birlikte ise entegre savaşım olanakları açısından incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, gerek in vitro, gerekse saksı denemeleri için yeterli miktarda A.solani sporunun elde edilmesi için literatürde önerilen yöntemler denenmiş ve başarılı olmadıkları anlaşılmıştır. Bu ihtiyaçtan doğan arayış sonucunda SHAHIN ve SHEPARD (1979) yönteminden yola çıkarak şekersiz Y-ortamından ve soğuk stresinden yararlanılan yeni ve başarılı bir yöntem geliş tirilmiş tir. V. psalliotae ' nin kitle halinde üretilrr^si amacıyla patates sakkaroz sıvı ortamı (PS) seçilmiştir. Çünkü fungus bu ortamda PSA ortamına göre daha hızlı ve yoğun gelişmektedir. Ayrıca bu ortamda agar bulunmadığı için, antagonistin üretim maliyeti hiçbir kimyasal preparatla kıyaslanmayacak kadar da düşük olmaktadır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In this study, the possibility of using Verticillium psalliotae in the biological control of Alternaria solani was investigated for the first time. Initially, it was clearly demonstrated by light microscopy that the antagonist could parasitize the host conidia. In the further pot and greenhouse experiments it was demonstrated that the application of V. psalliotae protected tomato plants by 100 and 43.6 %, respectively. In an additional investigation performed in vitro to gain information on the sensitivity of V. psalliotae towards the different doses (10, 30, 100 and 300 ppm) of some fungicides commonly used in the chemical control of early blight, LD values were calculated as > 300 ppm for Mancozeb, Copperoxychlorid and Chlorthalonil, and 180 ppm for Iprodion. Our data indicated that the antagonist can be assumed as having some sensitivity only against Iprodion. Further studies are needed to reveal the possibilities of using V. psalliotae and the fungicides in an integrated control program against early blight of tomato. In addition, some methods suggested at the literature were tested to obtain enough amounts of conidium of A. solani for both in vitro and pot experiments and resulted in failure. Therefore, based on the method by SHAHIN and SHEPARD (1979), a new and41 more successful method was developed to stimulate the sporulation °* A. solani in culture using a Y-medium without sugar and exposing the fungus to cold stress. Potato saccharose liquid medium (PS) was observed to be the most prefarable for the mass production of V. psalliotae.