Menderes ilçesinde seçilmiş süt sığırcılığı işletmelerinin ekonomik analizi,süt pazarlama ve girdi kullanımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 28016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET:“Menderes ilçesinde Seçilmiş Süt Sığırcılığı İşletmelerinin Ekonomik Analizi, Girdi Kullanımı Ve Süt Pazarlamasına ilişkin Sorunlar Ve Çözüm önerileri”ne yönelik bu çalışma, 35 işletmeden Gayeli örnekleme yöntemi ile elde edilen 199i yılı verilerine dayanmaktadır. Çalışma kapsamına Menderes Merkez, Oglananası, Degirmendere, Gölcükler, Karakuyu, Bulgurca ve Görece köyleri dahil edilmiştir. Analiz aşamasında işletmeler sağmal inek mevcutlarına göre üç gruba ayrılmıştır. İşletmelerin sosyo ekonomik durumunu ortaya koymak amacıyla, nüfus durumu, öğrenim durumu, sütçülük tecrübesi, aile işgücü mevcudu ile işgücü kullanma durumu, işletme arazisi ile kullanılış şekli* irat hayvanı sayısı, sermaye miktar ve kompozisyonu bel irlenmiştir. işletmelerin yıllık faaliyet sonuçları ise ürün deseni ve üretim, ürünlerin kullanılış şekli, yemleme, işletme masrafları, üretim masrafları, gerçek masraflar, Brüt hasıla, saf hasıla, zirai gelir, işletme karı, aile iş geliri olarak verilmiştir. işletmelerde girdi teminine ilişkin sorunlar ve çözüm yolları tohumlama, gübreleme, tarımsal v&ya. hayvansal ilaç, sulama, tarım alet ve makinaları, damizlık hayvan ve suni tohumlama, karma yem, kredi temini ve kullanımı, işgücü temini ve kullanımı konuları açısından ele alınmıştır. Son olarak, işletmelerde pazarlama sorunları ve önerilere yer veri İmiştir. Süt satışları bu işletmelerde en önemli gelir kaynağı durumundadır. Ancak düşük süt fiyatları ve pazarlama sorunları üretici aleyhine bir' durum yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
(87) SUMMARY The economic analysis of the selected milk catle services in Menderes, based on the records, whick have been displayed in 35 sample services in 1991, with a view of the practising of inputs, problems of the milk marketing and their solutions. Menderes central, Qglananasi, DeQirmendere, Gölcükler, Karakuyu, Bulgurca and the town of Görece are includes to the working comprehensiveness. In the phase of the analysis the services ars divided, in accordance to the existance of the catties into three groups. For an social economical analysis, it is agreed that, to analyse the circumstance of the persons, their education, experiences in milkery, the existance of the working persons in the family, the way of use of the working ability, the circumstance of the operation land and his way of use, the capital and his composition. And the salary results of the act i vites ara given in main. for the product designs, the whole production, the way of use of the products, bait, costs of servis i ng, costs of manufacturing, real costs, gross and net production, agricultural incomes, service profits, working incomes of the f ami ly. Problems and accordingly their solutions are established in regard of the service inputs, work of the seed grower, fertilizing, treat with agricultural and animal chemicals, animals for breeding, mixed seeds and credits. The sale of milk is the main income. But the faiing milk prices and the problems of marketing' are occur i ng disadvantages for the producer.