Bergama Arkeoloji Müzesi'nde bulunan geleneksel tekstillerin kataloglanması
The cataloguing of the traditional textiles in Bergama Archaeological Museum
- Tez No: 280178
- Danışmanlar: PROF. NURAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Gelişen teknoloji nedeniyle bazı el sanatı ürünleri işlevlerini yitirdiğinden günlük kullanımdan uzaklaşmıştır. El sanatı ürünlerinin daha az sayıda ve daha dar bir çevrede üretilmesi, bu türlere ait eski örneklerin güçlükle bulunması nedeniyle el sanatı ürünlerimiz öncelikle korunması gereken milli kültür varlıklarımızdan biri olmuştur. Bu değerli örneklerin korunmasında müzelerimizin önemi büyüktür. El sanatı örneklerinin yok olmasını önlemek ve el sanatını canlandırmak için yapacağımız her çalışmada müzelerde bulunan tekstil örnekleri bizim için önemli birer kaynak olacaktır. Bu nedenle geçmişten günümüze dek ulaşabilmiş eserleri olduğu gibi koruyabilmek, tahribatı yavaşlatıp, ömürlerini uzatmak, müzelerimizin sorumluluğundadır.Bir ülkenin kültürel değerlerini açığa çıkartan, halkın gelenek ve göreneklerine bağlı kalarak ürettikleri etnografik eserleri sistemli bir şekilde toplamak ve özelliklerine uygun koşullarda muhafaza ederek onarımlarını yapmak, ancak müzelerde yeterli sayıda bilinçli uzman kişilerin özverili çalışmaları ile sağlanabilir. Müzelerde akademik çalışmalar yaparak bu eserler hakkında bilgi sahibi olmamız, hem kültür varlıklarımızın çeşitli örneklerini görmemizi, hem de müzelerimizi tanımamızı sağlayıp, ileride yapılacak olan çalışmalara yardımcı olacaktır.?Bergama Arkeoloji Müzesi'nde Bulunan Geleneksel Tekstillerin Kataloglanması? konulu araştırmamızda, Bergama kentinin ve Bergama Arkeoloji Müzesi'nin tarihi, Etnografya Bölümü ve Etnografya Bölümü'nde sergilenmekte olan geleneksel tekstillerin tanıtımına birinci bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde, 1953-1976 yılları arasında müze eserleri arasına katılan 94 adet tekstil örneği ve 2 adet tezgah incelenmiş ve katalog haline getirilmiştir. Müze envanter defterinden edinilen bilgiler, tarafımızca oluşturulan model özellikleri ve süsleme tekniklerinin açıklamaları birleştirilmiş ve eserler tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
At present, some handicrafts have lost their functions due to the developing technology. Being produced less and in a narrow field cosidering the difficulties in finding old samples handicrafts have become one of our national cultural values that are to be conserved primarily. Museums have a great importance of protecting these valuable samples. The samples in museums are important sources in every study to prevent them from extinction and to revive handicrafts. For these reasons it?s our museums resposibility to keep these samples same as they were once which have been able to survive untill today, to slow down the damage and to make them live longer.Collecting the ethnographic works, which were produced by depending on traditions and reflect a country?s cultural values, in a systematic way and restoring by coserving them according to their specialities can only be realized by the experts? dedicated efforts. The academic studies in museums to have knowledge of these works not only help us to see various cultural possessions but also they help the following studies.In this survey named ?The Cataloguing of The Traditional Textiles in Bergama Archaeological Museum? in the first part we introduce the town of Bergama, the history of Bergama Archaeological Museum, Ethnograpy Section and the traditional textiles that are exhibited. In the second part, 94 textile samples and 2 piece looms which were gathered up between 1953-1976 are exemined and catalogued. Also in this part the works are introduced by gathering the information that are obtained by the inventory records of the museum, specialities of the models that are composed by us and the ornamation technics together.