Eser sözleşmesinde müteahhidin sözleşmeden dönmesi
Rescission of independent contractor agreements by the contractor
- Tez No: 280179
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma, anî edimli bir sözleşme olan eser sözleşmesinden müteahhidin hangi hâller ve şartlarda dönebileceği ile sözleşmeden dönme durumunda hangi sonuçların gerçekleşeceğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Birinci bölümde, iş sahibinin borçlu temerrüdüne düşmesi sebebiyle müteahhidin eser sözleşmesinden dönmesi hâli, genel hükümler ile eser sözleşmesi çerçevesinde ele alınmıştır.İkinci bölümde, iş sahibinin alacaklı temerrüdüne düşmesi, borcun ifasına engel olan başka sebeplerin ortaya çıkması ve iş sahibinin ücret borcunu ödemekte acze düşmesi sebepleriyle müteahhidin eser sözleşmesinden dönmesi hâlleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, götürü ücretli eser sözleşmesinde beklenilmeyen hâller dolayısıyla müteahhidin eser sözleşmesinden dönmesi hâli eser sözleşmesine dair hükümler çerçevesinde ele alınmıştır.Son bölümde ise, müteahhidin eser sözleşmesinden dönme hakkını dava dışı ve dava yoluyla kullanması incelenmiştir. Ayrıca sözleşmeden dönme hakkının sonuçları ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to determine the conditions and circumstances in which the contractor may rescind of an independent contractor agreement, which is a contract of instantaneous performance, and the consequences of said rescission.In the first chapter, contractor?s rescission of the agreement based on hiring party?s default of payment is discussed in accordance with the general provisions of law of obligations and independent contractor agreements.In the second chapter, contractor?s rescission of the agreement based on hiring party?s failure to receive the subject matter of the agreement or inability to compensate the contractor and the rise of various reasons that hinder performance of the debt are examined.In the third chapter, contractor?s rescission of the agreement based on unexpected circumstances affecting agreements in which a lump-sum payment is required is discussed in accordance with the provisions regarding independent contractor agreements.In the last chapter, contractor?s invoking of the right to rescind by way of or outside litigation is examined. Furthermore, consequences of the rescission right are analyzed in detail.