Bostanzâde Yahyâ Gül-i Sad-Berg (inceleme-tenkitli metin)
Bostanzâde Yahyâ Gül-i Sad-Berg (analysis-critical text)
  1. Tez No: 280183
  2. Yazar: FERUDUN HAKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 585
Özet
Bu çalısma 17. yüzyıl Osmanlı âlimlerinden Bostanzâde Yahyâ Efendi'nin hayatı, eserleri, kisiliği ve Gül-i Sad-Berg adlı eserinin tenkitli metni ile incelemesinden olusmaktadır. Bu çalısma ile adı geçen yazarın hayatının, eserlerinin ve kisiliğinin ortaya çıkarılması ve eserin sağlam bir metni olusturularak divan nesri içindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Bunun için dönemin biyografi kaynakları incelendi, yazarla ilgili biyografik bilgiler tespit edildi. Eserleri incelenerek edebi kisiliğine iliskin ipuçları belirlendi. Gül-i Sad-Berg adlı mensur eserinin el yazması 7 nüshası tespit edilerek tenkitli metni ortaya kondu. Elde edilen bu metin üzerinden eser içerik ve dil-anlatım bakımlarından incelendi. Sonuç olarak yazarın, çağına ve çevresine duyarlı bir Osmanlı aydını olduğu; Gül-i Sad-Berg adlı eserinin de Hz. Muhammed'in mucizelerini içeren ve Osmanlı estetik nesrinin özelliklerini tasıyan olgun bir metin olduğu belirlendi.Anahtar Sözcükler :1. Bostanzâde Yahyâ2. Gül-i Sad-Berg3. Mucize4. Estetik nesir5. Seci
Özet (Çeviri)
This study consists of one of the Ottoman scholar in the 17th century, Bostanzade Yahya Effendi's life, his works, his personality and critical analysis of his work of Gul-i Sad-Berg. It aims to reveal the author's life, works, and personality anddetermine the place of the work mentioned before in the collected poems by making up a solid text. For this reason, biographical sources of the period were examined and biographical information about the author was ascertained. Tips on hispersonality were determined examining the literary text. The critical analysis was stated identifying seven copies of the manuscript work of Gul-i Sad-Berg. Through the text obtained, the work text was analysed in terms of content and language and expression. As a result, it is determined that the author is an Ottoman intellectual, sensitive to his environment and his age; and his work, Gul-i Sad-Berg is an mature text which consists of the miracles of Muhammad and has the characteristics of the Ottoman aesthetic.Key Words1. Bostanzâde Yahyâ2. Gül-i Sad-Berg3. Miracle4. Aesthetic prose5. Rhyme