Afganistan Tahar ili Hocağar ilçesi ağzı
Khojaghar district dialect in Takhar province located in Afghanistan
  1. Tez No: 280194
  2. Yazar: NAJİBULLAH AKBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez; giri?, ses bilgisi, ?ekil bilgisi, sonuç, metinler ve sözlük bölümlerinden olu?maktadır.Giri? kısmında Tahar ilinin adı, coğrafi konumu ve nüfusu, bu vilayetin ilçelerinden biri olan ve ağzı üzerinde çalı?tığımız Hocağar ilçesinin coğrafi konumu ve nüfusu, etnik durumu, ya?am tarzı ve tarihçesiyle ilgili kısa bilgiler verilmi?tir.Ses bilgisi bölümü; ünlüler ve ünsüzler olarak iki bölümden olu?maktadır. Bu bölümlerde her ses ayrı ayrı tanıtılmı? ve ses olayları incelenmi?tir.?ekil bilgisi bölümü; isim çekimleri, sıfat türleri, zamir çe?itleri, fiil çekimi ve edat alt bölümlerinden meydana gelmektedir. Ayrıca bu bölümlerin her biri ayrı ayrı incelenmi?tir.Ses bilgi ve ?ekil bilgisi bölümlerinde incelenmi? olan her konu, metinlerden örnekler verilerek desteklenmi?tir.Sonuç bölümünde, Tahar ili Hocağar ilçesi ağzında tespit edilen önemli ses ve ?ekil bilgisi özellikleri sıralanmı?tır.Kaynakçada, bu çalı?ma sırasında faydalandığımız eserlerin bibliyografyası verilmi?tir. Ayrıca bu çalı?maının yapılanması esnasında ba?vurulmayan, ancak bu çalı?mada çe?itli konularda bilgi veren bazı kaynaklar da eklenmi?tir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes introduction, phonetics, morphology, conclusion and glossary parts.The name of Tahar City, the geographic location and demography of this region were discussed in the introduction part, and the short information related to geographic location, population, ethnical status, life style as well as history of Hocagar district of which accents we discussed was delivered in that part, as well.The part of phonetics includes two sections as consonants and vowels. In these parts, all letters were individually demonstrated and sound events were examined, as well.In the morphology part the noun inflections, adjective types, pronoun types, verb inflections and prepositions were discussed. In addition, these subjects were severally examined.All the subjects discussed under phonetics and morphology was supported with the examples from the texts.In the part of conclusion, the substantial phonetics and morphological characteristics of the accents of Tahar Province, Hocagar District was detailed.In the part of bibliography, the references we used were given. In addition, some references that were not used but delivered information to us were delivered in that part, as well.