Kalite yönetiminde altı sigma yaklaşımı ve Arçelik fabrikasında bir uygulama örneği
- Tez No: 280195
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZETRekabet koşullarının daha da zorlaştığı günümüzde, üretimtesislerinde verimliliğin ve kalitenin önemi giderek artmaktadır. Bu noktada birçözüm metodolojisi olan altı sigma uygulaması da üzerinde önemledurulması gereken bir konudur.Araştırmada altı sigmanın üretim tesislerinde nasıl uygulanabileceği,ne gibi katkılar sağlayabileceği gibi konuların üzerinde durulacaktır.Ülkemizde markalaşmanın önündeki en büyük engelin kalite algısınınyeterince yüksek olmaması olduğu düşünülürek altı sigmanın ülkemizdekiüretim tesislerine kalite prensipleri ve verimlilik açısından ne gibi katkılarsağlayabileceği ve uygulama önündeki zorlukların neler olabileceği dearaştırma içerisinde incelenecektir.Araştırmada Arçelik Bulaşık Makinesi İşletmesi'nde Altı Sigmauygulamalarının nasıl gerçekleştirildiği, ne gibi faydaların elde edilebileceğive hangi zorluklar ile karşılaşıldığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. İşte buçalışma altı sigmanın bir işletmeye kalite, verimlilik ve de kapasite kullanımıgibi konularda ne gibi katkılar sağlayabileceğini, bunu hangi yöntemler ilesunabileceğini ve bu sırada ne gibi zorluklar ile karşılaşılabilineceğini ortayakoyan ve bunu bir uygulama yardımı ile pekiştiren bir çalışma olmasıyönünden önemlidir.Çalışmada Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası'nın verimsizlikler vekalite problemleri ile işletme için sorun teşkil eden dış kapı üretim hattındagerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda dış kapı hattında belirlenen kaliteproblemleri giderilmiştir. Bununla birlikte verimsizliklerin önüne geçilerektoplam enerji verimliliği değeri hedeflenen değerin üzerine çekilmiştir. Ayrıcaçevrim süresinde yapılan iyileştirmeler ile hattın kapasitesi de artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSince the competition conditions are getting to be harder, theimportance of the productivity and the quality become more and more. Forthis reason, Six Sigma is the methodology on which every company shouldconsider.In this investigation, the main focus point are how to apply Six Sigmato the production institutions and the yields of the application of thismethodology. The main obstacle on being a mark in Turkey is the low qualityperception around the world. For this reason; in this investigation, the yieldsof Six Sigma on the quality and the obstacles on the application of the SixSigma in Turkey is analyzed.To illustrate the application of Six Sigma in Turkey, a special SixSigma Project was performed in this investigation at Arcelik DishwasherPlant. In this Project, it became possible to analyze the diffuculties of theapplication of this methodology beside to its benefits.In the investigation at Arcelik, the project was performed in the outerdoor production line where the Quality problems and the lack of productivityoccurs continuously. At the end of the project, the specified quality problemswere overcome. In addition to this by preventing to the lack of productivity,total energy productivity was incresed to the aimed level. Finally the cycletime was also improved so that the capacity of the line was increased.