Dini terör çerçevesinde El-Kaide'nin yeri ve uluslararası eylemlerinin değerlendirilmesi
Al-Qaeda's place within the context of the religious terrorism and assessment of its incidents
- Tez No: 280214
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
El-Kaide, eylemleri ve yapılanma stratejisiyle terörizm tarihinde yeni bir çağ başlatmıştır. El-Kaide'nin etkilerinin ilerleyen zamanlarda da insanoğlunun sorunlarından biri olarak devam edeceği değerlendirilmektedir. Devletler, bu etkiyi azaltmak için terörizmle mücadele etmenin temel taşları olan Uluslararası Hukuk kurallarını ve Uluslararası Yargı organlarını oluşturmalıdır.Çalışmamızda; Terörizm her hangi bir dinden kaynaklanır mı? El-Kaide militanları dini görevlerini mi yapmaktadır? Vehhabilik mezhebi terörün kaynağımıdır? El-Kaide eylemleri sonucu ne hedeflemektedir? Sorularına cevap aranmıştır.Din terör bağıntısının net olarak ortaya konması için tarihte din adına terör uyguladığını iddia eden örgütler incelenmiştir.El-Kaide'nin; Vehhabilik mezhebi üzerinden İslam dini ile olan bağlantısını ortaya koymak amacıyla ideologlarının iddiaları Ayet ve Hadislerle karşılaştırılmıştır.Sonuçta; Tarihte, pek çok grubun, tek Tanrılı ve çok Tanrılı dinler adına terörizm stratejisini uyguladığı tespit edilmiştir. Ancak bütüncül bakıldığında ve bu dinlerin takipçilerinden çok azının terör faaliyetlerinde bulunduğu değerlendirildiğinde hiçbir dinin terörizme kaynaklık ettiğinin iddia edilemeyeceği sonucuna varılmıştır.İslam dini ve Vehhabilik mezhebi ile El-Kaide bağlantısı incelendiğinde; Örgütün pek çok iddiasının Ayet ve Hadislerle çelişmesi ayrıca milyarlara ulaşan inanan arasında terörist faaliyetlerde bulunanların sayısının çok düşük olması nedeniyle aralarında doğrudan bir bağın olmadığı anlaşılmıştır.Son olarak örgütün; eylemleriyle maddi zarar peşinde olmadığı, amacının batı toplumu ile Müslüman dünyayı karşı karşıya getirmek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Al-Qaeda has opened a new era in history of terrorism with its incidents and structuring strategy. It is clear that Al-Qaeda's effects will continue being one of the problems of humankind in the future, too. States are supposed to form international law rules and constitute international judicial bodies, which are the basis of the struggle to decrease the effect of the terrorism.Through this work, answers for such questions that“Does terrorism stem from any religion? Are Al-Qaeda's militants doing their religious tasks? Is Wahhabism source of terrorism? What does Al-Qaeda aim at from its incidents?”were searched.Lots of organizations, alleging religion as the basis of their acts through the history, were analyzed deeply in order to put aside a neat connection between religion and terrorism.Moreover, Ideologists' claims were compared with verses of Koran and hadiths so as to explain Al-Qaeda's relation with Islam in the terms of Wahhabism Sect.As a result, it is understood that many different groups employed terrorism strategy in the name of monotheism or polytheism in the history. However, when they are studied entirely and profoundly and when the fact that a very minority of the followers of these religions have been in activities of the terrorism is thought, we can come to a conclusion that no religion can be blamed for being a direct source of terrorism.When a so-called linkage between Al-Qaeda and Islam Religion-Wahhabism is analyzed, no definite connection could be found since most of the claims of the organization are in deep contradiction with the verses and hadiths of Islam and the number of Al-Qaeda's members is very low among the supporters of Islam, their number has reached over-billion.Consequently, it is figured out that the organization is not seeking tangible damages, but its aim is to create a war-leading confrontation between the West and Islamic world.