Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında Türkiye'de din ve vicdan özgürlüğü
Fredoom of religion and belief in the light of European Court of Human Rights
- Tez No: 280215
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsanlık tarihi inanç farlılıkları sebebiyle yaşanan savaşlarla doludur. Din adına yaşanan bu savaşlar yapılan katliamlar, din ve vicdan özgürlüğünü uluslararası düzeyde güvence altına alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda atılan adımlardan en önemlisi Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'nin kabulüdür; zira Sözleşme'de tanınan hakların ihlâli halinde bireylere, diğer insan hakları sözleşmelerinden farklı olarak yine bu Sözleşme ile kurulan yargı organlarına başvuru hakkı tanınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi m.9 ile ?düşünce, vicdan ve din özgürlüğü? başlığı altında inanç özgürlüğü ve bu özgürlüğün iki temel boyutu tanınmış, güvence altına alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile din ve vicdan özgürlüğünün içsel alanına (forum internum) mutlak ve sınırsız bir koruma sağlanmıştır; dışsal alan (forum externum) ise sınırlamalara konu olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
History of civilization is full of wars because of religion differences. These wars and slaughter which are maden because of religion proved the necessity that freedom of religion and belief deserves a special protection by international human rights law. İn this sense, one of the most important pace is acceptance of European Convention on Human Rights; forasmuch Convention establishes a judiciary mechanism for individuals who claim that his/her rights and freedoms, granted by the Convention, were violated by one of the contracting states. European Convention on Human Rights art.9, guaranty both of the two main aspects of freedom of religion and belief under the title of ?Freedom of Thought, Conscience and Religion?. European Convention on Human Rights, attributed an absolute guaranty to the inner sphere of freedom of religion and belief (forum internum); however the external sphere of freedom of religion and belief (forum externum) subject to limitations.