Bursa ekolojik koşullarına uyan kışlık nohut ( Cicer arietinum L.) hatlarının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28022
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME AZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
-49- 0 Z E T Bu araştırma, Bursa yöresinde kışlık nohut materyalinin verim ile agronomik özellikler arasındaki ilişkileri saptamak ve bu materyalin kışa dayanma durumlarını saptamak amacı ile yapılmıştır» Dene me 21 kışlık nohut hattı, 1 yerli hat, kışlık Güney Sarısı (ILC 482) ve Canıtez 87 çeşitleri ile üç tekrarlamalı olarak şansa bağlı blok lar deneme deseninde 1991-1992 ekim sezonunda, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği arazisi üzerinde kurulmuştur. Denemeden elde edilen bazı agronomik ve fenolojik ölçümlere ait veriler aşağıda özetlenmiştir. Denemede kullanılan nohutların; bitki boyu 51.36 om. ile 33«50 cm. arasında değişirken, bitki boyu en uzun hat 114 numaralı hat (51.36 cm.) olmuştur. İlk baklanın yerden yüksekliği 31.76 cm. ile 16.50 om. arasında değişim göstermiş ve 127 numaralı hat enbüyük ilk baklanın yerden yüksekliği değerini (31.76 cm.) vermiştir. Nohutların ortalama ana dal sayıları 3.80 adet ile 2.43 adet arasın da değişirken sıralamada en yüksek değeri (3.80 adet) 208 numaralı hat göstermiştir. Hatların bitki başına düşen bakla sayıları 16.16 adet ile 9.50 adet arasında değişmiş ve en fazla bakla (16.16 adet) 103 numaralı hatta sayılmıştır. Dal başına düşen bakla sayıları 5.27 ile 2.74 arasında değerler almış, dal başına en fazla bakla düşen hat 105 numaralı hat olmuştur. Hatların bir baklada bulunan ortalama ta ne sayıları 1.676 ile 1.093 adet arasında değişmiş ve baklada tane sayısı bakımından en yüksek değeri 115 numaralı hat (1.676 adet) vermiştir. Varyantlar arasında bakla boyu uzunlukları 2.900-2.216 cm. arasında değişmiş, en yüksek bakla boyu değerini 127 numaralı hat (2.900 cm.) vermiştir. Bakla eni uzunlukları 1.33 cm. ile 1.02 cm. arasında değişmiş, Yerli hat 1.33 cm. ile en yüksek ba la eni ölçü münü vermiştir. Bitkisel materyallerimize ait ortalama bitki başına tane sayıları 18.30 ile 10.90 adet arasında değişmektedir, 157 numa ralı hat en yüksek (18.30 adet) bitki başına tane sayısını vermiştir. Hatların 1000 tane ağırlıkları 487.6 gr. ile 225.9 gr arasında değişmiş, 127 numaralı hat en yüksek (487.6 gr.) 1000 tane ağırlığını vermiştir. Hatların bitki başına düşen verimleri 7.04 gr. ile 3.99 gr.-50- arasında değişirken, Yerli hat eti yüksek bitki başına tane ağırlığıni- vermiştir. Hatların dekara verimleri 268.75 kg» ile 119o83 kg. arasın da değişmektedir. En verimli hat 268.75 kg. 'la 103 numaralı hattır. Denemede kullanılan nohut çeşit ve hatlarının kıştan ölüm oranları % 26.46 ile $0.56 arasında değişmektedir. En fazla ölüm #26,46 ile 133 numaralı hatta saptanmıştır. Varyantlar arasında ana dal sayısı, dalda bakla sayısı, bitki verimi ve dekara verim bakımından %5 olasılık düzeyinde, bitki boyu, ilk baklanın yerden yüksekliği, bakla boyu, bakla eni, bitki başına tane sayısı, 1000 tane ağırlığı ve ölüm oranları bakımından #1 olası lık düzeyinde önemli fark olduğu tesbit edilmiş, bitkide bakla sayısı I bakımından ise varyantlar arasında fark bulunamamıştır. Bitki verimi ile 1000 tane ağırlığı (r= 0.610 ), bakla boyu (r= O^S312*) ve bakla eni (r= 0.576HX) arasında fol olasılık düzeyin de olumlu ve önemli, bitki verimi ile ölüm oranı arasında %5 olası lık düzeyinde önemli ilişki saptanmıştır (r= 0.453 ). Hatlar arasında iri taneli, verimi yüksek olan, soğuğa dayanıklı 114, 127, 144 numaralı hatlar ile, ILC 482 çeşidi kışlık olarak Bursa yöresinde kültürü yapılabilecek nohutlar olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the yields of varieties and the correlations among some agronomic traits of 22 chicle-pea stra ins and two varieties, Canztez 87, Güney Sarxsx 482 (ILC 482) around Bursa regiono Study set up during crop season of 199l-iy92. The highest seed yield was produced, by strain numbered, as 103 (2687 kg/ha) and this was followed by 114 numöered strain (26l6 kg/ha) It was found that there have been significant differences among strains in respect of plant height, the height of first pod from soil surface, branch numbers /plant, pod numbers/branch, seed numbers/pod, pod le tight, pod. width, seed numbers /plant, 1000-seed weight, seed yield, seed yield/plant and percentage of dead plant. Howewer, there was no significant difference among strains related to the pod numbers /plant. The highest dead percentage with %2&04& was obtained from 133 numbered strain and the lowest value obtained from 103 numbered strain. It was determined that there were positively significant diffe rences between seed yield/plant and 1000-seed weight, pod lenght, pod width, dead percentage. On the other hand, seed yield per decare corre lated positively but insignificantly with the height of the first pod from soil surface, pod numbers/branch, branch numbers /plant and plant height. The correlations were found negative and insignificant between seed yield per decare and seed numbers /plant, seed numbers/podo The strains numbered 114, 127 and 144 and the variety, ILC 482 may be suggested to begj?®wn around Bursa region as winter crops in respect of lange seed, higher yield and cold resistance.