Bazı böğürtlen çeşitlerinin malatya ekolojik koşullarına adaptasyonu
Adaptation studies of some blackberry cultivars in ecological conditions of malatya
  1. Tez No: 346667
  2. Yazar: SELÇUK AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, 2011-2012 yıllarında üç böğürtlen çeşidinin (Bursa I, Chester, Jumbo) Malatya yöresine adaptasyon yeteneğini belirlemek için yürütülmüştür. Bu amaçla böğürtlen çeşitlerinin bazı morfolojik ve pomolojik özelliklerinin yanında fenolojik dönemleri gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ilk hasat Bursa I ve Jumbo çeşitlerinde 16.07.2012 tarihinde, Chester çeşidinde ilk hasat 23.07.2012 tarihinde yapılmıştır. Çeşitler bitki başına verim ve ortalama meyve ağırlıkları bakımından incelendiklerinde; Jumbo 3244.73 g bitki başına verim ve 6.51 g ortalama meyve ağırlığı ile ön plana çıkarken, Bursa I çeşidinden 3243.26 g bitki başına verim ve 5.40 g ortalama meyve ağırlığı, Chester çeşidinden 2413.73 g bitki başına verim ve 4.44 g ortalama meyve ağırlığı değerleri elde edilmiştir. Çeşitlerin tat ve aroma değerlendirmesinde Chester 4.42 tat ve 4.11 aroma puanları ile en beğenilen çeşit olurken, Jumbo çeşidi 4.16 tat ve 3.66 aroma puanı, Bursa I çeşidi ise 3.59 tat ve 2.72 aroma puanı almıştır. Jumbo çeşidine ait meyvelerin hasadı ağustos ayı ortasında tamamlanmasına rağmen, Bursa I ve Chester çeşitlerinde ağustos ayının üçüncü haftasında çeşit özelliği ve ekolojiye bağlı olarak, meyvelerin olgunlaşması durduğu için hasat tamamlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the adaptation ability of three blackberry cultivars (Bursa I, Chester, Jumbo) in ecological conditions of Malatya region during 2011-2012. Some morphological and pomological characteristics of the varieties were evaluated during their phenological periods. As a consequence, cv. Bursa I and cv. Jumbo were harvested on 16.07.2012, followed by cv. Chester harvested on 23.07.2012. In the evaluation of the taste and aroma, cv. Chester with 4.42 taste and 4.11 aroma scores was the most appreciated cultivar. Moreover, cv. Bursa I and cv. Jumbo had the taste and aroma scores as 3.59 - 2.72 and 4.16 - 3.66, respectively. In terms of fruit weight and yield per plant, cv. Jumbo with 3244.73 g yield/plant and 6.51 g average fruit weight was prominent cultivar, while the yield per plant and average fruit weight for cv. Bursa I and cv. Chester were 3243.26 g , 5.40 g and 2413.7 g, 4.44 g, respectively. Although fruit harvest of cv. Jumbo was completed in mid-August, cv. Bursa I and cv. Chester were found to be late variation due to incomplete fruit ripening.