Türkiye Cumhuriyeti'nde milli ekonomiye geçiş çabaları: İş Bankası örneği
Efforts for transitation to national economics in republic of Turkey: Case study of İş Bankası
- Tez No: 280234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Siyasal Bilimler, Banking, Economics, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Milli iktisat fikri, İttihat ve Terakki tarafından geliştirilmiş ve bu kapsamda 1. Dünya Savaşı sırasında önemli uygulamalara yer verilmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşu ile birlikte Lozan antlaşmasının iktisadi hükümleri çerçevesinde, İzmir İktisat Kongresi'nde öngörülen temel esaslar doğrultusunda milli iktisat uygulamaları sürdürülmüştür. T. İş Bankası, söz konusu süreç içerisinde kurulan ilk önemli kurumdur. Banka, Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifi ve tahsis ettiği ilk sermaye ile kurulmuş ve Atatürk'ün kontrolü altındaki bir idari yapı ile hızlı bir gelişim sergilemiştir. T. İş Bankası gerek ekonomik gerekse siyasi hayat üzerinde etki sahibi olmuş ve tek parti döneminde sermaye çevrelerinin etkili bir sözcüsü rolünü ifa etmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde 1923-1929 dönemi milli iktisat fikrinin sahiplenildiği ve nispeten liberal bir ortamda uygulandığı bir dönem olmuştur.
Özet (Çeviri)
The idea of national economics has been developed by the Committee of Union and Progress and within this context fundamental practices were came up during the first World War. Accompanied by the foundation of Republic, the practices of national economics have been carried on in accordance with the economical decisions of the Lozan Treaty and the principal causes foreseen at the İzmir Economics Congress. T. İş Bankası is the first fundamental association established during the mentioned progress. The Bank has been established with the instruction and allocated initial capital of Mustafa Kemal Atatürk and showed rapid development by an administrative structure which was under control of Atatürk. T. İş Bankası had an effect on the economical issues as well as the political issues and exercised and effectual spokesman of the capital owners during one party era. Generally evaluated, 1923-1929 has been a time of period where the idea of national economics was taken possession and applied within a relatively liberal manner.