M.Ö. IV-II. binlerde Mezopotamya'ya göçler ve göç sonrası siyasi gelişmeler
Emigrations to Mesopotamia between 4th-2nd thousand years B. C. and political developments after emigrations
  1. Tez No: 280270
  2. Yazar: BURCU KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L. GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez çalışmamızın konusu, M.Ö. IV. ve II. Binlerde Mezopotamya'ya göçler ve göç sonrası siyasi gelişmelerdir. Bu amaç doğrultusunda Mezopotamya'nın tarih öncesine ve coğrafi konumuna değindikten sonra Sumer göçlerini ele aldık.Bilinen medeniyetlerin en eskisi olarak kabul gören Sumerliler, Mezopotamya'nın yerli halkı olmayıp, Eski Tunç Dönemi'nin başında buraya aşağı yukarı M.Ö. 3500 yıllarında gelmişlerdir.Çalışmamızın diğer bölümlerinde Sami Göçlerini ele aldık. Mezopotamya medeniyetinin yaratılmasında payı olan kavimlerden biri de, Samilerdir. Samî göçlerinin birincisi, Akad Göçleri'dir. M.Ö. 2500'lerde Mezopotamya'ya göç eden Akadlılar'ın Arabistan yarımadasından geldikleri düşünülmektedir. Akadlılar Mezopotamya'daki Sumer hakimiyetine son vererek, kendi devletlerini kurmuşlar ve M.Ö. 2350-2150 yılları arasında tüm Önasya dünyasını kontrolleri altında tutmuşlardır.Samî göçlerinin ikincisi ise Amurrular (Martular) tarafından gerçekleştirilmiştir. M.Ö. 3. Bin yılın sonları ile M.Ö. 2. Bin yılın başlarında gelişen Amurru göçleri sonucunda III. Ur Sülalesi yıkılmış ve Mezopotamya'da tüm siyasal güç Samî Amurrular'ın eline geçmiştir.Sami göçlerinin üçüncüsü olan Arami göçlerini inceledikten sonra Hurri ve Kassit göçlerini inceleyerek çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis work is immigrations to Mesopotamia which happened in 4-2 B.C. After we touched Mesopotamia?s prehistorical and geographical condition, we took Sumer immigrations in hand.Sumerians which are accepted as most known oldest civilization ,not native inhabitants of Mesopotamia, came to Mesopotamia by emigrating in the beginning of Old Bronze Age nearly in the years of 3500 B.CIn the other chapters of our work we handled Semitic Immigrations. Semitics are also one of these societies which had share in creating Mesopotamian civilization. First of the Semitic Immigrations are Akadian Immigrations. Akadians that emigrated to Mesopotamia in the years of 2500 B.C. are thought they have come from Arabic Peninsula. Akadians by ending the sovereignty of Sumrerians in Mesopotamia established their own state and in the years of 2350-2150 B.C. kept under control whole Pre-Asian world.Second of the Semitic Immigrations is realized by Amorites (Martu). In the end of Amorites Immigrations which progressed in 3 th Millenium B.C. and in beginning of the 2 nd Milenium B.C. The Third Ur Dynasty was ruined and all political power passed to the Amorites in Mesopotamia.After the examination of Aramian Immigrations, which is the third of the Semitic Immigrations we ended our work by examining Hurris and Kassit Immigrations.