Savaş karşıtlarının haber fotoğraflarında sunumu (Irak Savaşı örnek olayı)
Presentation of the people against the war in news photographs (example case in Iraq War)
- Tez No: 280271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SADULLAH ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
20 Mart 2003 tarihinde başlayan 2. Irak Savaşı öncesi savaş karşıtı hareketler görülmüştür. Savaş karşıtları, haber fotoğraflarında çeşitli şekillerde yer almıştır. ?Savaş Karşıtlarının Haber Fotoğraflarında Sunumu (Irak Savaşı Örnek Olayı)? adını taşıyan bu çalışma, Irak Savaşı örnek olayı kapsamında savaş karşıtlarının haber fotoğraflarında sunumunu irdelemektedir.Çalışma, Türk yazılı basınını kapsamaktadır ve örneklem olarak Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinin 2. Irak Savaşı öncesi bir aylık dönem olan 20 Şubat ? 20 Mart 2003 tarihleri arasında yayımlanan sayıları seçilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, haber fotoğraflarında, savaş karşıtlarının sunumu belli çerçeveler doğrultusunda gerçekleşmiştir. Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri haber fotoğraflarında çeşitli çerçevelemelere yer vermiştir. Haber fotoğraflarında savaş karşıtlarının sunumu bazı farklılıklar taşımaktadır. Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri arasında belli farklılıklar dikkat çekmektedir. Ayrıca, haber fotoğraflarında savaş karşıtı bazı grup ve aktörlerin eksik temsil edildikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before 2. Iraq War beginning on 20 March 2003, the movements against the war were seen. The people against the war took place in the war photographs with various forms. This study named as ?Presentation of the People Against the War in News Photographs (Example Case in Iraq War)? examines the presentation of the people against the war in news photographs in the scope of example case in Iraq War. This study includes Turkish written press and the sample publications of Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers published between 2. Iraq War, were chosen as an example.According to results the study, presentation of the people against the war in the news photographs was realized in mentioned scopes. Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers used various scopes in the news photographs. In news photographs presentation of the people against the war have some differences. On the other hand, some differences between Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers attract attention. Moreover, it is understood that some group and actors against the war were not completely represented in news photographs.