Geçmişten günümüze Süryaniler ve Süryanilerin Türkiye'ye etkileri: İdil örneği
The Syrians and the Syrian influence over Turkey from past to present: İdil town case
  1. Tez No: 280276
  2. Yazar: GÖKHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bu tez çalışmasında etno-dinsel bir topluluk olarak Süryanilerin içinde bulunduğu kimlik çatışması ve bu çatışmanın Türkiye'ye yansımaları çeşitleri boyutları ile ele alınmıştır.Süryani kimliği üzerinden yapılan `Asur' milliyetçiliğinin, Ermeni meselesi ile olan ilişkisi, etnik azınlık ve göçmen psikolojisi çerçevesinde Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine etkisi incelenmeye çalışılmıştır.Kavramsal ve kuramsal olarak öncelikle konunun özünü oluşturan etnisite, etnik kimlik, kültürel kimlik ve bu kimliklerin Süryaniler ile olan ilişkisi azınlık kavramı içinde incelenmiştir.Etimolojik olarak ele alınan Süryaniler ve Süryanilik kavramlarının Süryani kimliğine yönelik etkisi bilimsel bir zeminde tartışılmıştır. Etnik ve dinsel esaslar çerçevesinde Süryani toplumunun bu yönü aynı ekolden gelen diğer topluluklar üzerinden sorgulanmış ve ilişkiselliği açıklanmaya çalışılmıştır.Süryanilerin tarihsel arka planı incelenerek günümüze gelene kadar karşılaştıkları sorunların bugün ile ilişkisi ele alınarak bugünkü sorunların gerçekliliği ve geçerliliği test edilmeye çalışılmıştır. Özellikle Ermeni meselesi ışığında değerlendirilen Süryani meselesinin projeksiyonu, geleceğe yansıtılmak istenmiştir.Dünya üzerinde geniş bir alana yayılmış olan Süryanilerin potansiyeli değerlendirilmiş, göç ve göçün Süryaniler üzerinde yarattığı etkinin Türkiye'nin dış politikasına nasıl bir yansıması olacağı değerlendirilmiştir.Süryanilerin, Türkiye Cumhuriyeti içindeki durumları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bugüne gelişindeki etkilerinin ne olduğu, Süryanilik hakkındaki bilgileri ile ilişkiselliği, İdil ilçesinde uygulanan anket ile test edilmeye çalışılmıştır.Sonuçta, Türkiye'nin değerlerinden biri olan Süryanilerin, özellikle Türkiye'nin dış politikasında aktif olarak kullanılabilecek niteliklerinin olduğu, yurt dışında Türkiye aleyhine gelişen `sözde' soykırım gibi iddilara karşı bir kanıt niteliği taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Süryanilere ait sanat ve mimarinin de Anadolu kültüründe değerlendirilmesinin sağlayacağı proaktif bir politika geliştirilmesinin uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the identity in ethno-religious conflict as a community of Syrians and types of reflections in Turkey with the dimensions of this conflict are discussed.The Syrian identity through the 'Assyrian' nationalism, its relationship with the Armenian question, Turkey's international relations under the impact of the psychology of ethnic minorities and immigrants have been studied.Primarily as a conceptual and theoretical issues constitute the core of ethnicity, ethnic identity, cultural identity and the identities of the relationship with the Syrians were in the concept of minority.The etymological approach on the identity of the Syrian, Syrians and Syriacism were examined, resting on the Syriac identity of these concepts were investigated for the debate on scientific grounds. On the Syriac community in the framework of the principles of ethnic and religious communities in this direction from the same ecology have tried to explain over the questioned and relationality.Syrians until the present day by examining the historical background of the relationship between the problems faced today were examined, and the reliability and validity of today's problems were tested. In particular, the issue of Syrian evaluated in light of the Armenian Question was asked portrayed in the projection for the future.The potentials of the Syrians who are spread over a large area in the world were assessed, the impact of migration and immigration over the Syrians was investigated in the perspective of the foreign policy of Turkey.What the situation and effects of Syrians on the Republic of Turkey will be tested with the relationality of information about Syriacism by a questionnaire which applied to the town of Idil.As a conclusion, it is evaluated that Syrians as one of the values of Turkey, especially have very essential qualifications for international policy and have the quality of evidence against Turkey 'so-called' genocide claims. In addition, the Syrian art and architecture of the Anatolian culture can be evaluated in accordance with the development of a proactive policy to be determined.