Çalışma yaşamında örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık: Bir kamu bankasındaki çalışanların örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık algılayışlarının analizine yönelik bir çalışma
Organizational justice and organizational commitment in work life, a study aimed at the analysis of the organizational justice and organizational commitment of the employees in a public bank
- Tez No: 280277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Örgütlerde insan kaynakları politikalarının verimli ve etkin işleyebilmesi için, çalışanların örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılık oluşumunu destekler nitelikte olması gerekmektedir. Çalışanların örgütlerde terfi, tayin, ücret düzeyi, çalışma şartları, örgütsel kaynakların bölüşümü, ödüllerin dağıtımı, performans değerlemesi gibi herhangi bir unsurdan dolayı adaletsizlik algılamaları durumunda motivasyon ve performans kaybına uğrayarak örgüte bağlılıklarını yitirmeleri kaçınılmaz olacaktır. Örgüt çalışanları adaletsizliği algıladıkları zaman, bu adaletsizliğin şiddetine bağlı olarak çalıştıkları kuruma, amirlerine, arkadaşlarına ve tüm örgüte karşı olumsuz bir tutum takınmaktadırlar. Bu anlamda örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi belirlemek için bu çalışmanın faydalı olacağı düşünülmektedir.Bu araştırmanın amacı, çalışanların içinde bulundukları örgüte karşı adalet ve bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin bir kamu bankasında tespit edilmesi ve araştırmanın bundan sonraki çalışmalara kaynak oluşturmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Türk bankacılık sektöründe önemli yere sahip bir kamu bankası olan T.C. Ziraat Bankası'nda araştırma yapılmış, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılığa yönelik veriler yorumlanarak bu iki kavramın kendi içinde ve bazı demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı ilişkiler içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To ensure the efficient and effective operation of the human resources policies in the organizations, the organizational justice perceptions of the employees need to be supportive of the organizational commitment formation. Should the employees perceive any injustice due to any element such as promotion, assignment, wage level, working conditions, sharing of organizational resources, distribution of rewards, performance assessment, it will be inevitable for them to lose motivation and performance and thus lose their commitment to the organization. When the organization employees perceive injustice, they demonstrate a negative attitude towards the institution they work in, their superiors, colleagues and the whole organization depending on the intensity of this injustice. In this sense, it is considered that this study would be useful in determining the relationship between organizational justice and organizational commitment.The purpose of this research is to determine at a public bank the relationship between the justice and commitment levels towards the organization the employees are within, and render this research as a source for future studies. For this aim, the research was conducted at T.C. Ziraat Bank, being a public bank with a significant position within the Turkish banking sector, the data related with organizational justice and organizational commitment were interpreted, and it has been determined that these two concepts contained significant relations within themselves and depending on certain demographic variables.