Türkiye'de tarım sektörüne yönelik özelleştirme uygulamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the privatization applications in agricultural sector in Turkey
- Tez No: 280279
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK MURAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarım sektörüne yönelik özelleştirme uygulamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerinde durmaktadır. Çalışmada, tarım sektörüne yönelik özelleştirmeler iktisadi etkinlik, üretim, istihdam, kamu yararı, özelleştirme yöntemleri vd. yönleri ile ele alınıp, tarıma yönelik özelleştirmelerin başarı derecesi ortaya konulmaktadır. Çalışmada, tarıma yönelik özelleştirmelerin, tarım sektörü üzerinde beklenildiği gibi olumlu sonuçlar doğurmadığı sonucuna varılmaktadır.Çalışma, temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kamu iktisadi teşebbüsleri, özelleştirme ve tarım sektörü ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde KİT'ler ve özelleştirmenin kavramsal boyutu, tarihçesi, yasal çerçevesi ele alınırken; tarımın tanımı, fonksiyonları, tarihsel gelişimi, küreselleşme ve AB ortak tarım politikalarına yer verilmiştir.İkinci bölümde, tarıma yönelik özelleştirme uygulamalarına yer verilmiştir. Bu bölümde, Türkiye'de tarımsal KİT'lerin özelleştirilmesinde süreçlere yer verilmiş; tarımda, başta küreselleşme olmak üzere, özelleştirmede etkili olan unsurlar ele alınmış; Türkiye'de özelleştirilen tarımsal kuruluşlar ayrı ayrı incelenmiştir.Üçüncü bölümde tarıma yönelik özelleştirme uygulamaları, iktisadi etkinlik, üretim, istihdam, kamu yararı ve özelleştirme yöntemleri vd. boyutları ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, tarımsal kuruluşların özelleştirilmesinin başta tarım sektörü olmak üzere, ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamadığı, tarımsal kazançların cazibesini yitirdiği, tarım sektörünün birkaç ulusal veya uluslararası firma tarafından yönlendirildiği, devletin bu alanda üretim ve denetiminin zayıfladığı, özelleştirmelerin tarımda üretim, istihdam gibi temel göstergeleri olumsuz etkilediği sonuçlarına varılmıştır.Anahtar Sözcükler;1.Tarım sektörü2.Özelleştirme3.Tarımsal destekleme4.Küreselleşme5.Kamu iktisadi teşebbüsleri
Özet (Çeviri)
This study dwells on analysing and evaluating the privatization applications in agricultural sector in Turkey. In the study, the privatization applications in agricultural sector are handled with the aspects such as economic activity, production,employment, public interest, privatization methods and their extent of success is put forth. The conclusion in the study is that the privatization applications in agriculture do not bear fruit for agricultural sector as expected.The study basically consists of three chapters. In the first chapter, general information is given about state economic enterprises, privatization and agricultural sector. Here, conceptional extent, brief history and legislative framework of state economic enterprises and privatisation are dealt with and description of agriculture, its functions, historical development, globalization and EU common agriculture policies are contextualised.The privatization applications in agriculture are given place in the second chapter. Privatization processes in state-owned agricultural enterprises, and elements, particularly globalization that have an impact on privatization in agriculture are treated Besides, agricultural institutions privatized in Turkey are examined one by one.In the third chapter, the privatization applications concerning agriculture are evaluated with the aspects such as economic activity, production, employment, public interest, privatization methods etc. At the end of the study, it is concluded that privatization of agricultural institutions do not contribute much to the national economy and agriculture, agricultural gainings are no longer charming, agricultural sector is being headed by a few national and international firms, the state production and control over this sector is on the wane and privatization has adversely affected basic indicators like production and employment.Key Words;1.Agricultural Sector2.Privatization3.Agricultural Support4.Globalization5.State Economic Enterprises