Kurumsal sosyal sorumluluk algısının marka sadakatine etkisi üzerine bir saha araştırması: X firması örneği
Impact of corporate social responsibility on brand loyalty a field research: Example of X company
  1. Tez No: 280294
  2. Yazar: SEVCAN EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SAİD EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dayanıklı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde uygulanan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin, tüketiciler üzerindeki marka imajı, algılanan değer, müşteri tatmini ve marka sadakati üzerindeki etkisini incelemektir.Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın ana konusu olan kurumsal sosyal sorumluluğun önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, araştırmada yer alan değişkenlerle ilgili tanımlamalara ve açıklamalara yer verilmiş, araştırmanın temel değişkeni olan kurumsal sosyal sorumluluğun zaman içersindeki gelişimi, kapsamı, boyutları değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasının üçüncü bölümünde, araştırma metodolojisine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu bölümde veri toplama yöntemi, kullanılan ölçekler, istatistiksel analiz ve bulgulara yer verilmiştir. Araştırmada ileri sürülmüş olan hipotezleri test etmek amacıyla dayanıklı tüketim malları sektöründe uygulanan anket çalışmasıyla ilgili faktör analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizlerinin sonuçları bu bölümde açıklanmıştır. Makalenin teorik bölümünde ortaya atılan hipotezler, Türkiye'de İstanbul Avrupa yakası'nda yaşayan, X markasını en az bir kez kullanmış 475 tüketiciden toplanan verilerle test edilmektedir. Son bölümde ise araştırmada elde edilen genel sonuçlar, işletmeler için ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler yer almaktadır.Araştırma sonucunda, tüketicilerden elde edilen verilerle; kurumsal sosyal sorumluluğun marka imajı ve algılanan değer üzerinde; marka imajının algılanan değer, müşteri tatmini ve marka sadakati üzerinde; algılanan değerin müşteri tatmini üzerinde etkili olduğu bulgusu elde edilmiştir. Diğer taraftan ise kurumsal sosyal sorumluluğun dolaylı olarak müşteri tatmini ve marka sadakati üzerinde etkili olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, is examine the effects of corporate social responsibility activities applied to companies which function in the sector of durables on consumers brand image, perceived value, customer satisfaction and brand loyalty.The thesis consists of four main sections. In the introduction section, the importance of CSR, is mentioned as the main subject of the study. In the second section, the definitions and the explanations about the variables of the study were given and the history, scope and dimensions of CSR were evaluated. In the third section of the study, data related with the methodology of the research were given. The data collection method, the questionnaires used in this study and statistical analyses and results were discussed also in this section. The results of factor analyses, correlation analysis and regression analyses conducted for testing the research hypotheses and that are related with the data gathered from the firms operating in the durables industry in Turkey were explained. Hypotheses put forward in the theoretical part of the article, living in the European side of Istanbul in Turkey, have used at least once a brand of X firm are tested with data collected from 475 consumers.In the final part, results of the research, suggestions for companies and future studies were provided. Findings indicate that, information obtained from consumers, CSR have positive effect on brand image and perceived value: brand image have positive effect on perceived value, customer satisfaction and brand loyalty: perceived value have positive effect on customer satisfaction. On the other hand, CSR indirectly have positive effect on costomer satisfaction and brand loyalty.