Konuklar tarım işletmesinde tarım makinaları kapasite kullanımı ve mekanizasyon durumunun belirlenmesi
- Tez No: 28031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
55 6. ÖZET Bu çalışmamızda, Konuklar Tarım İşletmesinde (TİM) tarım makinaları kapa site kullanımı ve mekanizasyon durumu çeşitli kriterlere göre belirlenmeye çalışılmıştır. Konuklar TÎM'de kullanılan güç kaynaklan ve tarım iş makinalan bu araştırmanın materyalini oluşturmaktadır. Ayrıca bir sezon döneminde Konuklar TÎM'de normal çalışma koşullarında elde edilen veriler materyal olarak kullanılmıştır. Kontrollü koşullar altında dört işlem bazında tarla denemeleri yapılarak işletmede normal koşullardaki verilerle karşılaştırılmıştır. Bu amaçla dört işlem bazında (ilk sürüm, tohum yatağı hazırlığı, ekim, gübreleme ve hasat) standart (150 x 66.67 m) ve çalışma parsellerinde (200 x 100 m) tarla denemeleri yapılmıştır. Tarla denemelerinde zaman etüdü yapılarak ekipmanların birim alan effektif iş başarıları ve zamandan faydalanma katsayıları belirlenmiştir. Ayrıca tarla çalışmalan da dört işlem bazında birim alan özgül yakıt tüketimleri de belirlenmiştir. Elde edilen verilerden kapasite kullanım değerleriyle mekanizasyon derecesini ifade eden; işçi birimine düşen traktör gücü KW/IB, hektara düşen traktör gücü KW/ ha, biçerdöver başına düşen alan ha/Bd, traktörlerin yıllık ortalama kullanım saati h/yıl, ekipman ağırlığı kg ekipman/traktör, traktör başına düşen alan ha/traktör, 1000 hektara düşen traktör sayısı traktör/ 1000 ha değerlerinin yanında birim alan için enerji çıktı değeri 337133.69 MJ/ha, girdi değeri 25878 MJ/ha ve enerji çıktı/girdi oramda 13.0278 olarak belirlenmiştir. Kapasite kullanımı değerlerinde ise işletme parseli ile standart parsel değeri kıyaslandığında toprak işlemede % 117.5, tohum yatağı hazırlığında % 120.3, ekimde % 126.1, gübrelemede % 94.6 ve hasatta % 88.2 olmuştur. İşletme parseli ile çalışma parseli değerleri kıyaslandığında toprak işlemede % 110.7, tohum yatağı hazırlığında % 113.5, ekimde % 123.3, gübrelemede % 94.2 ve hasatta % 86.5 olmuştur. Bunlara göre en yüksek kapasite kullanımı ekimde gerçekleşmiştir. Bunu sırasıyla tohum yatağı hazırlığı, toprak işleme, gübreleme ve hasat izlemiştir. Diğer metoda göre kapasite kullanım değerleri bulunumunda ise; en yüksek değer tohum yatağı hazırlığında (% 116) olmuştur. Bunu sırasıyla toprak işleme (% 106), hasat (% 80), gübreleme (% 75) ve ekim (% 50) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF CAPACITY USAGE AND MECHANIZATION STATE AT KONUKLAR AGRICULTURAL ENTERPRISE Burçin SENYÜCEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Asst. Prof. Dr. Fikret DEMÎR 1993, Page : 60 Jury : Asst. Prof. Dr. Fikret DEMİR Prof. Dr. Şinasi YETKİN Asst. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT In this study, capacity usage and mechanization state of agriculture machines at Konuklar DAE were determined according to various criterions. Machine presence of Konuklar DAE and data of one season were used as material. Field experiments state of DAE capacity usage of agriculture machines which are used at DAE and mec hanisation degree of Konuklar DAE were determined according to various criterions from resulting data. KEY WORDS : Standart parcel, working parcel, Time usage coefficient, work suc cess, fuel consumption, mechanization degree, energy input and output, capacity usage. 11