Lüks kozmetik markalarının tercih edilmesinde marka denkliğinin etkisi
The role of brand equity on the choice of luxury cosmetic brands
  1. Tez No: 280342
  2. Yazar: İDİL ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Günümüzün rekabet koşullarında, tüketici adeta her şeyin belirleyicisi olduğu bir role sahip olmuş ve işletmelerin ürettiği her şeyin satıldığı yıllar çok gerilerde kalmıştır. Bu sebeple tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin bilinmesi, bu bilgiler ışığında ürün ya da hizmetlerin sunumunun yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, marka kavramı ortaya çıkmış ve ürün ya da hizmetlerin farklılaşıp, rakipleri arasından tercih edilir duruma gelmesi marka kavramı sayesinde mümkün olmuştur.Markaların başarısı, en büyük gücü oluşturan marka denkliğinin tüm unsurlarının başarılı şekilde sağlanmasına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, marka denkliğinin lüks kozmetik markalarının tercih edilmesi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır.Tezin ilk bölümünde, genel olarak marka kavramından, markaların oluşturulmasından ve marka ile ilgili kavramlardan bahsedilmektedir. ?kinci bölümde, marka denkliği kavramı ve unsurları ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, lüks kozmetik marka kavramı ve tüketici davranışı açıklanmıştır. Son bölümde ise, lüks kozmetik markalarının tercihinde marka denkliğinin etkisini ortaya koymak amacıyla veriler ve bulgular test edilmiştir.Verilerin ve bulguların test edilmesinde 205 kişi ile gerçekleştirilen anketlerin sonuçlarından yararlanılmıştır. Bu sonuçlara gerekli analizler yapılarak, marka denkliği unsurları ile marka denkliği arasındaki etki ve ilişkiler ortaya konmuş, marka denkliği ve unsurlarının lüks kozmetik markaların tercihi üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive conditions, consumers have a decisive role in the market and the years, which all products and services was sold, are lingered. Therefore, it is important to know consumers? needs and expectations and presentation of products and services in that way. At this point, the concept of brand appears and helps differentiation of products and services. So they can be preferred between their competitors.The success of brands depends on brand equity and its dimensions, because they are the biggest power on the consumers? brand choice. The purpose of this study is researching the effect of brand equity on the preference of luxury cosmetics brands.The first section of the study is about the concept of brand, creating a brand and the concepts about brand. The second section of the study is about the concept of brand equity and its dimensions. The third part of study is about the concept of luxury cosmetics and consumer?s behavior. The last part is about testing the datas and evidences about the effect of brand equity on the preference of luxury cosmetics brands.The surveys, which were answered by 205 people, were used for testing the datas and evidences. Analyzing these results, the effects and relations between brand equity and its dimensions were discovered. So, the effects of brand equity and its dimensions on the preference of luxury cosmetics brands were determined.