Bir Tatar yazarı Garif Ahunov'un 'Gom?r Yulı' adlı romanı üzerinde dil incelemesi (giriş-metin-dizin)
A grammatical study on a Tatar author Garif Ahunov's novel named 'Gom?r Yuli' (introduction-text-index)
- Tez No: 280341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1033
Özet
Büyük Tatar yazar Garif Ahunov'un `Gom?r Yulı' adlı romanının temel dil malzemesi olarak kullanıldığı bu tez çalışmasında, eserin dil özellikleri ortaya konmuştur.Çalışma Giriş, Metin, Dizin ve Sonuç olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde yazarın da içinde bulunduğu edebî dönemin, XX. yüzyıl Tatar edebiyatının panoraması çizilmeye çalışılmış, yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuş, sonrasında da metin üzerinde yapılan dil incelemesine yer verilmiştir. Giriş bölümünün sonuna ise, Kaynaklar ve Kısaltmalar eklenmiştir. Metin bölümü, romanın transkripsiyon ve aktarma metnine ayrılmıştır. Dizin bölümünde metnin her bir sözü madde başı yapılmıştır. Bu sözlerin anlamları ile kullanım sıklıkları verilmiş ve altlarına da işletme ekli şekilleri sıralanmıştır. Sonuç bölümünde ise, dil incelemesinden elde edilen veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the grammatical characteristics of the novel `Gomer Yulı?, by great Tatar author Garif Ahunov, are presented in detail since the language of the novel is the base for it.The thesis is composed of four main chapters as Introduction, Text, Index and Conclusion. In the Introduction, the Tatar literary in 20th century, in which the author also lives, is described, besides his biography, literary identity and his works are emphasized just before the grammatical study of his novel `Gomer Yulı?. Following the Introduction, Resources and Abbreviations are attached. The Text chapter is for the novel?s transcription and translated into Turkish. In the Index, each word in the novel is an entry together with its descriptions and the frequencies. Additionally, the inflectional forms of each word are listed under these. In the Conclusion, the results of the grammatical examination are presented.