Türkiye ve Hollanda yayıncılık geleneklerinin sosyolojik bir perspektifle karşılaştırılması
A comparative study of the publishing traditions of Turkey and the Netherlands with a sociological perspective
- Tez No: 280343
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK YEŞİLTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Küreselleşen dünyada evrensel meslek ilkelerinin tanımlanması, gazetecilerin de ortak kurallara tabi olmalarına neden olmuştur. Dolayısıyla haberler de, belirli yazım kuralları gözetilerek hazırlanmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında her iki ülke için sözü edilen o ilkeler; Avrupa Birliği kriterleridir. Bu ilkeler, imzalanan antlaşmalar temelinde benzerlik gösterse de, her ülkenin basın geleneğinde yaşanan farklılık, onu besleyen tarihsel süreç ve rekabet ortamındaki pazar payı, kimi zaman tutumlarda farklılıklara, kimi zaman da benzerliklere neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı da, Türkiye ve Hollanda'nın yazılı basınında belirgin farklılıkların ve bu farklılıkların yapısını saptamaktır.Bu temelde söz konusu iki ülkeyi de ilgilendiren bir uçak kazası örnek olay olarak seçilmiş ve bu kaza haberinin belirlenen beş gün boyunca ilk sayfa haberleri çerçeveleme yaklaşımından yola çıkılarak incelenmiştir.Buna göre belirlenen sorumluluk, insani ilgi, ahlakilik, ekonomik sonuçlar ve çatışma çerçeveleri bağlamında iki ülkenin belirgin farklılıklarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there are distinctive differences between Turkish and Dutch printed media, and if so, to figure out in which areas those differences appear. Besides, defining the universal profession principles in a globalizing world lead the journalists to obey some common regulations. Hence, the news are starting to get prepared by following certain spelling rules. In this regard, the principles addressed for both of those countries are the European Union criterions. Even though those principles appear to indicate some similarities in terms of the signed agreements, the differences between each countries' press tradition, the historical process behind it and the market share in the competitive environment sometimes cause similarities and/or differences on the behavior.Towards the aim of this research, an airplane crash is selected as a case study that concern both of those countries and the newspaper headlines of this accident during five days are investigated in terms of the framing approach.With reference to this, in the context of the determined responsibility, humanitarian interest, moral reasoning, economic consequences and confliction frames, we encounter distinctive differences on two of those countries.