Gelişen TV teknolojileri çerçevesinde, yerel televizyonlar ve sayısal yayıncılık
In the frame of developing TV technologies, local networks and digital broadcasting
  1. Tez No: 280368
  2. Yazar: AZİM HAZAL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV FATOŞ PARSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Televizyon teknolojileri başlangıcından günümüze kadar çeşitli değişimlere uğramıştır. Televizyon alanında yaşanan teknik gelişmeler, yapım aşamasından yayın aşamasına kadar tüm süreci etkilemiştir. Uzun yıllar analog teknoloji temelinde sürdürülen TV yapım ve yayıncılığı ilk önemli dönüşümünü sayısal teknolojinin bu alanda kullanılmaya başlanması ile yaşamıştır. Sayısal video, sayısal görüntüleme ve kurgu sistemleri, sayısal depolama birimleri gibi yapım elemanları TV yapım alanına önemli yenilikler getirmiştir. Karasal, kablo, uydu gibi yayın dağıtım türleri sayısal teknoloji temelinde güncellenmiş, bu iletim hatlarından sayısal televizyon yayıncılığı başlamıştır. Sayısal yayıncılık ile birlikte yayın kapasitesi genişleyen tüm yayın ortamlarında TV kanallarının sayıları ve çeşitliliği artmıştır.Televizyon alanında yaşanan bir diğer önemli gelişme TV teknolojilerinin internet ve bilgisayar teknolojileri yöndeşmesi olmuştur. TV, İnternet ve Bilgisayar teknolojilerinin iç içe geçmesi yeni yayın teknolojilerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzün İPTV ve Web TV uygulamaları televizyon yayıncılığı için yeni ortamlar sunmaktadır. Çeşitlenen yayın dağıtım ortamları, alternatif yayıncılar için olanaklar sunmakta, seslerini daha geniş kitlelere daha kolay duyurabilmelerini sağlamaktadır. Çalışmada Türkiye'de yaygın ve yerel - bölgesel TV yayıncılığı, sayısal yayıncılık ve gelişen yayıncılık türleri bağlamında ele alınmaktadır. Gelişen TV yayın-yapım teknolojilerinin yerel ve bölgesel televizyon kanalları tarafından ne amaçla ve ne ölçüde kullanıldığının ortaya konması ve yeni teknolojilerin yerel televizyon yayıncılığına etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Television technologies have gone through various changes ever since they first emerged. Technical developments experienced in the TV world affected the whole process from production to broadcasting levels. TV productions and broadcasting, which were kept on the basis of analogue technology for years, experienced their first transformation when digital technology was introduced in this field. Production elements such as digital video, digital screening, editing systems, and digital storage units, brought forth remarkable innovations into the field of TV production. Broadcasting network types; such as terrestrial, cable, and satellite, have been updated based on digital technology, and television broadcasting was born out of these communication lines. Number and variety of TV channels increased in all broadcasting media, whose broadcasting capacity expanded thanks to digital broadcasting.Another remarkable development observed in the television world is that television technologies integrated themselves with the internet and computer technologies. Such integration of TV, internet and computer technologies resulted in new broadcasting technologies to emerge. Today?s IPTV and Web TV applications provide new media for television broadcasting. Various broadcasting network media offer new opportunities for alternative broadcasters, and enable them to reach larger audiences much easily. In this study, common and local ? regional TV broadcasting in Turkey is evaluated in the light of digital broadcasting and developing broadcasting types. The goal of the study is to highlight the reason why developing TV broadcasting-production technologies are used by the local and regional television channels and how frequently they are used, as well as spotting impacts of new technologies on local television broadcasting.