158 numaralı Ayntab Şer'îyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H.1318?1325 / R.1316?1323 / M.1900?1907)
Transcription and analysis of 158 Ayntab Şer?iyye Registry (H.1318?1325 / R.1316?1323 / M.1900?1907)
- Tez No: 280377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 907
Özet
Hicri 1318?1325 (M. 1901?1909) tarihli, 158 numaralı Ayntab şer`îyye sicili toplam 196 varak ve 392 sayfadan oluşmaktadır. 1. Bölümde 133., 2. Bölümde 24., 150., 166., 267., 3. Bölümde 35., 103., 232., 236., 237., 244., 4. Bölümde ise 12., 13., 14., 15. belgelere mükerrer numara verilmiştir. 1. Bölüm 93., 2. Bölümde 33., 91., 156., 4. Bölümde 25., 26., 27. hüccetler yazılmamıştır. Bu durumda şer'iyye sicili 1.Bölüm 146, 2. Bölüm 267, 3. Bölüm 294 4. bölüm ise 51 olmak üzere toplam 758 hüccetten oluşmaktadır. Bunun tamamı hüccetlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, şer`îyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmaya çalışıldı. Ayrıca hüccetlerin kısa bir özeti müvekkil, vekil, dava konusu, tarih ve şahitler olmak üzere tablo şeklinde hazırlandı. İş bu suretle mezkûr şer'iyye sicilinde, dava vekilleri, hangi konularda vekâlet verildiği, müvekkil ve şahitler ikamet ettikleri mahalle veya köy isimleri ile tanıtıldığından Ayntab'ın mahalleleri, köyleri ve nahiyeleri hakkında önemli bilgileri havidir. 20. yy. başlarında Halep vilayetinin kazası olan Ayntab'ta hüccetler genellikle mukavelat muharrirleri tarafından yazılmıştır. Ancak Mukavelat Muharrirliği münhal ise bidayet mahkemesi kâtiplerinden biri vekâletnameleri yazmıştır. Bu çalışma, 1900?1907 yılları arasında Ayntab'da dava vekilleri ve vekâletnameler hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Hijri 1318-1325, (1900-1907 AD ) Ayntab Ser?iyye Register numbered 158 consist of totally 196 pages. It has been given repeated numbers to documents in 1st chapter, 133, 2nd chapter, 24, 150, 166, 267, 3, 3rd chapter, 35, 103, 232, 236, 237, 244, and in 4th chapter, 25, 26, 27. Beside in first chapter 93, second chapter 33, 91,156 and fourth chapter 25, 26, 27 attorneyship numbers are missed.In this case our thesis consists of 758 attorneyship which include 146 in first, 267 second, 294 third and 51 in fourth chapters. In our study we tried to do transcription and analyses of şer?iyye Regıstry. Furthermore summary of attorneyship has been shown in table as client, attorney, cause, date and witnesses. For this reason, mentioned Ser?iyye Regıstry is involving significant information about cause attorneys, the subject of given attorneyship, regions, districts and villages of the Ayntab (clients and witnesses introduced by their residence districts and villages). In the beginning of the 20th century attornyships had been written in general by notaries in the Ayntab region of Halep. However if notaries were missing, attornyships had been written by one of primary court clerks. This study would help us to get information about attorneys and attornyships in Ayntab between ?1900-1907?.Key Words; Ayntab, Ser?iyye Regıstry, Attornyship, Lowyers