24 numaralı Ayntab Şerʻiyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (1064-1065)
The registry of Ayntab Şerʻiyye number 24 transcription and evaluation (1064-1065)
  1. Tez No: 682535
  2. Yazar: ZEYNEP SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Şerʻiyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nde kadı ya da naibi tarafından tutulan çeşitli türden belgeleri içermektedir. Şehir tarihi çalışmaları için önemli veri tabanı oluşturan bu siciller, merkezde ve taşrada her tabakadan insanlar arasındaki hukukî ilişkilere dair kayıtları içermektedir. Bu sebepten dolayı Osmanlı Devleti'nin ekonomik, sosyal, kültürel ve iktisadi tarihinin derinlemesine incelenmesi ve araştırılması açısından önemli kaynaklardır. 24 numaralı Ayntȃb Şerʻiyye Sicili, Hicri 1064-1065 Milȃdi 1654-1655 yıllarına ait mahkeme kayıtlarına geçmiş davaları içerir. Toplamda 158 sayfa ve 475 belge tespit edilmiştir. Tespit edilen bu belgeler transkribe edilip, özetleri çıkartılıp konulara göre değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda 17. yy'ın ikinci yarısında genelde Osmanlı özelde ise Ayntȃb'ın içerisinde bulunduğu siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel durum bir nebze de olsa aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Court Registries, in Ottoman Empire, contain documents recorded by a judge or a delegated judge. These records which is a crucial database for Urban Historiography studies, contain documents regarding legal relations between people from all social strata in the city center and the country. For this reason, they are important sources for in-depth analysis and research of the economic, social, cultural and economic history of Ottoman Empire. 24th numbered Ayntȃb Court Registries, contains the court records of the years of Hijri 1064-1065, Gregorian 1654-1655. In total, 158 pages and 475 documents were identified. These identified documents were transcribed, summarized and evaluated according to the subjects. As a result of our study, the political, economic, social and cultural situation of the Ottoman Empire in general and Ayntȃb in particular in the second half of the 17th century has been tried to be clarified to some extent.