Yerli tip tek ve çift diskli gübre dağıtma makinaları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 28038
  2. Yazar: MÜCAHİT FERAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu denemelerde Ege Bölgesinde imal edilen iki adet tek diskli bir adet çift diskli gübre dağıtma makinasının konstrüksiyon sağlamlığı ve gübreyi tarlaya yeknesak dağıtabilme yeteneği incelenmiş, saptanan bulguların ışığı altında iş kalitesi yeterli görülmeyen makinalar üzerinde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır../ Denemelerde üre ve süperfosfat gübre çeşitleri kullanılmıştır. Fırlatma diski 5h0 d/min standart kuyruk mili dönü sayısında çalıştırılmıştır. Diskin yerden yüksekliği B5D mm (kasadan itibaren 7DQ mm) olarak alınmıştır. Enine dağılım düzgünlüğünün ifadesinde varyasyon katsayısından ( UK, % ) yararlanılmıştır. Deneme materyali iki adet tek diskli gübre dağıtma makinası ve bir adet çift diskli gübre dağıtma makinasından elde edilen dağılım düzgünlükleri şöyle özetlenilebilir ; 1. Orijinal fabrika modeli olan çift diskli gübre dağıtma makinasından beklenilen performans iyi değildi. Fakat üre ve süperfosfat gübreleri iyileştirme çalışmaları yapılmış Çekiçkesen çift diskli gübre dağıtma makinası ile oldukça düşük varyasyon katsayısı değerlerinde (üre için UK = % 10,52, süperfosfat için Uh = % 16,00 ) dağıtma işlemi gerçekleştirilmiştir. 2. Akın tek diskli gübre dağıtma makinası ile üre ve süperfosfat gübreleri % 10 varyasyon katsayısının altında dağıtma işlemini gerçekleştirmiştir. 3. Bu denemelerde Çekiçkesen tek diskli gübre dağıtma makinası performansı laboratuvar çalışmaları ile iyileştirilmiştir. Fakat en iyi çapraz dağılım sonuçları bile Akın tek diskli gübre dağıtma makinasından elde edilen dağılım kadar iyi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
37 7. SUMMARY This study has been made on two different types of single disc fertilizer distributors which are manufactured in Aegeon Region of Turkey. The works were carried out indoors, to evaluate the performances of fertilizer spreaders and to determine the factors affected on the spreading pattern. In this experiment, urea and superphospate fertilizer were used. The test were conducted at 540 rpm standard PTD speed with 7GD mm disc height. The coefficient of variation of transverse distribution was used as a measure of distribution uniformity The test results of single disc and double disc fertilizer distributors can be summarized as fallows; 1. The expected performance of the originally fabricated double disc fertilizer distributor was not good. However, urea and superphospate seeds were distributed by developed Çekiçkesen double disc fertilizer spreader at the lowest value of coefficient of variation. ( UK = % 16,00 superphospate, \JK = % 10,52 urea ) 2. Urea and Buperphospate fertilizer could be distributed under 10 percent of coefficient of variation by Akin single disc fertilizer distributor. 3. In this experiment, the performances of Çekiçkesen single disc fertilizer distributor have been improved by laboratory studies.Howaver.the transverse distribution of this machine was hot good as Akin single disc fertilizer distributor.