Bazı yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin domatese yaprak mikroflorası ve bazı hastalıkların gelişimi üzerine etkileri
- Tez No: 28039
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
72 ÖZET Bu çalışma, 1992 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü'nde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, bazı yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin, domateste Alternaria solani ve Pseudomonas svringae pv. tomato hastalık etmenleri ile yaprak mikroflorası üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde 'edilmiştir: - İn vitro çalışmalarda, genellikle yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin A. solani 'nin koloni gelişimi üzerinde etkili olmadığı bulunmuştur. Ancak, Üre'nin kullanma dozunda, etmenin gelişiminin % 33 engellendiği görülmüştür. Ayrıca lomaset ve Wuxal (Tip 3)' in kullanma dozu ile, Sandoflor'un 1:100 oranında seyreltilmiş dozunun da etmenin gelişimini bir miktar azalttığı görülmüştür.“”P. S. pv tomato ile yapılan in vitro çalışmalarda ise, yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin, genellikle patojenin gelişimini % 10-90 oranında azalttığı saptanmış tır. Buna karşın İTitrophoska foliar' m kullanma dozunda etmenin gelişimi % 116, Multimicro'nun 1:100 seyreltme dozunda % 54 artış göstermiştir.73 - Yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin, yaprak mikroflorası üzerine etkili olduğu ve değişmelere yol açtığı saptanmıştır. Bazı mevsimsel koşullar ve beyaz sinek gibi zararlılar da mikrofloranın değişmesinde etkili olmuştur. - A. solani'nin hastalık çıkışında, Sonbahar denemesin de Multimicro, Üre ve Potasyum nitrat, hastalığı yaklaşık % 30 oranında azaltmıştır. Ancak bu etkinin İlkbahar denemesinde korunamadığı gözlenmiştir. - Yaprak gübreleri ve büyüme düzenleyicilerinin P. s. pv. tomato ' nun hastalık çıkışı üzerinde bir miktar azalmalara neden olduğu görülmüştür. Ancak bu etki, en çok % 18 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY This study was conducted in 1992 at the Department of Plant Protection,.Faculty of Agriculture Ege University. The aim of this study is to search for the effects of some foliar fertilizers and growth regulators on Early Blight caused by Alternaria solani and Bacterial Speck caused by Pseudomonas syringae p v. tomato in tomato as well as on the microflora of tomato leaves. 'She results from the tests are as fallows: - In vitro studies, it was found that some foliar fertilizers and growth regulators generally did not affect on the colonial growth of A. solani. However, growth of pathogen was inhibited at the rate of 33 % at the application dose of urea. Besides, the application doses of Tomaset and Wuxal ( Tip 3), and the diluted dose of Sandoflor at 1:100 slightly reduced the pathogen's growth. - In vitro studies with P. s.pv. tomato showed that some foliar fertilizers and growth regulators mostly inhibited significantly the pathogen growth by 10-90 %, In contrast, the application dose of Nitrophoska foliar and the diluted dose of Multimicro at 1:100 had increased the pathogen growth by 116 % and 54 %, respectively.75 In this study, it was concluded that some foliar fertilizers and growth regulators gave significant effects on the leaf microflora and caused some changes. Seasonal conditions and certain pests, such as temperature diffe rences and white fly are responsible for variation of microflora. In Autumn studies disease severity of the early blight was decreased about 30 % by multimicro, Urea and Potassium nitrate, In Spring attidies this effect cannot be seen. It was observed that the some foliar fertilizers and growth regulators resulted in a little reduction on the disease severity of P. s.pv. tomato, but this effect was only as 18 %.