Sâdık Ağazâde Sıdkî Efendi Dîvânı, inceleme-metin (1a-48b)
An analysis and contextual transcription (1a-48b) of the Dîvân of Sâdık Ağazâde Sıdkî Efendi
  1. Tez No: 280404
  2. Yazar: ÖZGÜR KAZCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
XIX. yüzyıl dîvân şâirlerinden olan Sâdık Ağazâde Sıdkî Efendi, şiirlerini tasavvufî düşünceye göre meydâna getirmiştir. Diğer tekke-tasavvuf şâirleri gibi Sıdkî Efendi de şiirlerinde şekil özelliklerinden ziyâde manâya önem vermiştir. Bu çalışmada, Sıdkî Efendi'nin Besni Mevlâna-Yunus Emre ve Güzel Sanatları Sevenler Derneği'nde bulunan dîvânı (1a-48b) trasnkrpsiyonlu metne çevrilerek dîvân şekil ve muhtevâ özellikleri bakımından incelenmiştir. Dîvânda nazım şekillerinden gazel, kasîde, müstezât, müselles, murabba, muhammes, tahmis, müseddes, şarkı ve terkîb-i bend bulunmaktadır. Bu çalışma ile Sıdkî Efendi'nin dîvânı ilkez ortaya konulmuş, şiirleri dinî-tasavvufî yönden incelenmiş ve şâirin edebî şahsiyeti, bu şiirlere dayanılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sâdık Ağazâde Sıdkî Efendi, who was a Dîvân poet in nineteenth century, made up his poems according to Islamic mystical idea. Such as other Sûfî poetts, Sıdkî Efendi also gave importance to meaning rather than manner features in his poems. In this work, his dîvân (1a-48b), it has been Besni Mevlâna-Yunus Emre ve Güzel Sanatları Sevenler Derneği, was made taranscription with Latin letters and examined on account of from and context features. This Dîvân includes gazel, kasîde, müstezât, müselles, murabba, muhammes, tahmis, müseddes, şarkı and terkîb-i bend. With this study, dîvân of Sıdkî Efendi firstly manifested, his poems examined to aspect of Islamic mystical idea and literary figure of the poet is described basing on this poems.