Devlet muhasebesi ve devlet muhasebesi standartları (büyükşehir belediyesinde bir uygulama)
State accounting and state accounting standards (an application in metropolitan municipality)
- Tez No: 280405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzün değişen ve gelişen dünyasında kamu sektörünün mali yapısının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Kıt olan kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli olarak kullanılabilmesi, bu kaynakların yeniden ekonomiye kazandırılabilmesi, kamu mali yönetiminde hesap verilebilirliğin ve mali şeffaflığın sağlanabilmesi, mali ve idari karşılaştırılabilirliğin ve performansın ölçülmesinde bir ölçüt olarak kullanılabilecek bir kamu sektörü muhasebe sisteminin kurulup geliştirilmesi ihtiyacı tüm dünyada bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Uluslararası gelişmeler ve kamu sektörünün ekonomi içindeki büyüklüğü göz önüne alındığında kamu sektörü muhasebesinin önemi yadsınamaz bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Kamu sektörü muhasebesinin doğru bir biçimde uygulanabilmesi için öncelikle sistem geliştirmedeki hatalardan dönülmelidir. Öncelikle hesap planı geliştirmek yerine, kamu sektörü muhasebesine yönelik ilkelerin ve standartların düzenlenmesi gereklidir. Bu çalışmada devlet muhasebesi ile ilgili literatür taraması yapılmış ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi verileri esas alınarak uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada amaç; devlet muhasebe standartlarının kamu sektöründeki uygulamalarının tespit edilerek sorgulanmasıdır. Sonuç olarak, devlet muhasebesi standartları alanında yapılan düzenlemelerin uygulamaya konulması ile kamu hesaplarının işleyişi ve finansal tablolarının anlaşılabilirliği, güvenirliliği, mali ve idari performansın karşılaştırılması daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's changing and developing world, public sector?s financial structure of measurement, evaluation and development is emerging as an important need. Use of scarce public resources more efficiently and productively, the economy of these resources earn again, ensure fiscal transparency and accountability in public financial management, financial and administrative performance, comparability, and can be used as a criterion to measure the need to develop a public sector accounting system, established a requirement, emerges as need all over the world. International developments and the size of the public sector in the economy given the importance of public sector accounting in a way that is undeniable. In order to properly implement the public sector accounting, should return errors in developing the system. First, instead of developing the chart of accounts, principles and standards for public sector regulation of accounting is required. In this study, existing literature on government accounting and has been done and an applied research on the basis of data from the Gaziantep Metropolitan Municipality. In this study the purpose was to investigate state accounting standards in public sector of practices. As a result, the implementation of the arrangements made in the field of government accounting standards and the functioning of the public accounts and financial statements of the comprehensibility, reliability, financial and administrative performance of comparison have increased.