Myra'nın limanı Andriake'de bulunan Granarium'un müzeleştirilmesi
Conversion of the Granary at Andriake, the harbor of Myra, to a museum
- Tez No: 280462
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizde, tarihsel nitelikte pek çok kültürel anıt bulunur. Bunların arasında antik dönemlerden kalanların sayısı da oldukça fazladır. Anıtsal yapıların korunması kültürel bir sorumluluk, aynı zamanda yasal bir görevdir. Dünyada ve ülkemizde antik yapıların korunması için uygulanan temel çalışma; arkeolojik kazılarının tamamlanması, daha sonra konzervasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve eğer gerekli görülürse restorasyonlarının yapılmasıdır. Ancak bu uygulamalar bir yapının uzun vade de korunabilmesi için yeterli değildir. Yapıların uzun vade de korunabilmesi, bu işlemlerden sonra, periyodik olarak bakımlarının yapılmasına bağlıdır. Anıtsal nitelikteki yapıların uzun vade de korunmasını ve sürekli olarak bakımlarının yapılmasını kolaylaştırmak için yeniden işlev kazandırarak kullanmak tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Uluslararası tüzüklerde de bu uygulamanın, korumaya kolaylaştıran bir yöntem olduğu vurgulanmıştır.Bu tez çalışmasının konusunu oluşturan Andriake Granariumu dünyada az sayıda örneği olan yapılar arasındadır ve antik yapılarda görmeye alışık olmadığımız bir sağlamlıkla günümüze ulaşmıştır. Andriake Granariumu'nun az sayıda örneğinin olması ve günümüze neredeyse tamamen sağlam bir şekilde ulaşması, onu uzun vade de korumak için kullanarak kullanma yönteminin uygun bir yol olduğu düşünülür.Andriake Granariumu'nun bulunduğu tarihsel ? coğrafi konum ve koruma kullanma dengesi / yapı işlev uyumu dikkate alındığında, en uygun işlevin müzeleştirme olduğu görülür. Granarium'un plansal yapısı, bulunduğu konumun tarihsel ? kültürel özellikler ve Demre'nin turizm potansiyeli müze işlevini önermemizdeki en önemli faktörler arasındadır.Bu tez çalışmasında Andriake Granariumu'nun potansiyelini aşmayacak, tarihsel ve mimari özelliklerini öne çıkartacak ve Türk Müzeciliğine yenilik getirecek bir müze modeli yapıya önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country abounds in cultural monuments of historical significance. Among these are many that remain from the antiquity. Preservation of monumental buildings is a cultural and legal responsibility. In the world and in our country, the basic workflow applied in the preservation of ancient buildings is the completion of archaeological excavations, then the application of conservation procedures, and if then necessary the commencement of their restoration. However these applications are not adequate for long term preservation of a building. Long term preservation of the structure depends on periodical maintenance, after all these have been done. Reassignment of a function is a method applied worldwide, to facilitate continual maintenance and long term preservation of monumental structures. It is also asserted in international edicts, that this procedure is a method that facilitates preservation.The Granarium at Andriake, which is the subject of this graduate thesis, is among buildings with few similar examples, and has reached the present day with an unusually well state of preservation for an ancient structure. There being few other examples similar to Andriake Granarium, and its being almost perfectly preserved, suggests that the method of preservation through use would be a good approach for its long term preservation.When the historical ? geographical position and usage vs. preservation balance / structure-function compatibility is considered for Andriake Granarium, it becomes evident that the most convenient function is the conversion to a museum. Floor planning of the Granarium, the historical ? cultural properties of its locality and the touristic potential of Demre are among the significant factors for the proposal of a museum function.In this thesis, a museum model is proposed for the structure that will not overburden the potential of Andriake Granarium, yet signify its historical and architectural aspects and bring some novelity to Turkish Museology.