Çevre kirliliği ve çevre vergilerinin çifte yarar sağlama potansiyeli
Environmental pollution and the potential of providing double dividend of environmental taxes
  1. Tez No: 280463
  2. Yazar: SEMİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanayileşme ve teknolojik gelişmeyle birlikte çevre kirliliğinin hızlı artışı hava, su ve toprak üzerinde geri dönülmesi zor tahribatlara yol açmıştır. Negatif bir dışsallık olarak çevre kirliliğinin maliyetleri çevre vergileri yoluyla içselleştirilmesi çevrenin korunması ve toplumsal yarar açısından önemlidir. Özellikle karbon vergilerinin küresel ısınmayı düşürme potansiyeli, küresel düzeyde çevre vergilerine olan ilgiyi gün geçtikçe arttırmaktadır. Çevre vergilerine yönelik gelişen bu ilgi, çevre vergilerinin yarattığı ikincil fayda potansiyellerinin de incelenmesini sağlamıştır. Bu bağlamda çevre vergisi ile birlikte hem çevre kalitesinin artırılması hem de vergi gelirleriyle saptırıcı vergilerin azaltılması çifte yarar hipotezi çerçevesinde tartışılmaktadır.Çifte yarar hipotezi, vergi sistemi içerisinde var olan saptırıcı vergilerin, çevre vergilerinden elde edilecek gelirler yoluyla azaltılması, böylece refah ve istihdam artışı sağlanmasını ileri sürmektedir. Hipotez çerçevesine yapılan teorik çalışmalar, belirli varsayımlar altında çevre kalitesinin, refah artışının ve istihdam artışının birlikte gerçekleşeceğini, böylece çifte yararın ortaya çıkacağını göstermiştir. Fakat, bu etkinlik artışını sağlayan koşullar, vergi adaleti ve gelir dağılımını üzerinde ise önemli bozulmalar yaratabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Relating to industrialization and technological development, the rapid increase of environmental pollution has led to damage on air, water and soil. As a negative externality, internalization of environmental pollution through environmental taxes is great importance to environmental protection and social benefits. Especially in carbon taxes on the reducing global warming potential, the interest of environmental taxes at the global level is getting increasing by the day. Growing interest towards the environmental taxes has provided to examine the secondary potential benefits that is the result (creation) of environmental taxes. In this context, with enviromental taxes both increasing environmental quality and reducing the the diversion of tax revenues and distortionary taxes is discussed within the frame work of the double dividend hypothesis.The double dividend hypothesis offers welfare and provision of employment growth concerned with the reduction of the distortionary taxes within the tax system by means of the income from environmental taxes. The theoretical works on the hypothesis explain emerging the double dividend regarding that environmental quality, increase prosperity and employment growth under certain assumptions could be ensured together. However, The conditions which provide this efficiency increases would cause the negative side effects on tax equity and income distrubition.