Andriake Granarium'u ve sosyo-ekonomik etkileri
Andriace Granarium and socio-economic effects
  1. Tez No: 732971
  2. Yazar: İLKİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması ile amacımız; tahıl ticaretinin bir yansıması olan ve Roma İmparatorluğu'nun yayılım politikasını da oluşturan“Imparatorluk Tahıl Depoları”na dair sorulara cevap aramaktır. Horrea'ların sadece“tahıl deposu”olarak kullanılıp kullanılmadığını, Küçük Asya Eyaletinde yer alan 2 (iki) Horrea'nın diğerlerinden farklı olmasının nedenlerini ve sonuçlarının Hadrian Dönemi ve sonrasında Andriake Limanı özelinde nasıl bir gelişim göstermiş olduğunu incelerken, aynı zamanda mimari yansımalarının ve gelişiminin değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının kapsamı; Myra'nın Limanı Andriake'de bulunan Horrea Hadriani/Granarium yapısının mimari tanımlamasını, diğer Imparatorluk Limanlarında yer alan benzer örnekteki Horrea yapıları ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Roma Imparatorluğu'nda Tahıl ticareti ve Roma İmparatorluk Ekonomisi, Antik Deniz Ticareti gibi konu başlıkları çok geniş kapsamlı olduklarından, bu tezde ele alınacak Horrea Hadriani ve Andriake Limanı için, dönem sınırlandırılması yapılmasının uygun olacağı, tez danışmanım Prof. Dr. Nevzat Çevik ile birlikte düşünülmüş, Horrea Hadriani'nin rölöve çizimleri üzerinde çalışılmıştır. Öğr. Gör. Süleyman Bulut ile birlikte gerçekleştirilen Agora/ Plakoma ve Horrea Hadriani'nin içerisinde yapılan incelemeler sonucunda, iç donatılarının rölöve üzerinde tespit edilmesi, diğer kullanım fonksiyonlarıyla alakalı olarak fotoğraflamaların yapılması sonucunda, tez için gerekli olan Fotoğraflara, Myra-Andriake Kazı Arşivi ile ulaşılmıştır. Yapı içerisinde, 2009 yılında yapılan kazı çalışmaları sırasında ele geçen arkeolojik buluntu ve küçük buluntular envanter/etüt sistemine uygun şekilde kaydedilmiş, bu tez çalışmasında incelenmiştir. Bu tez kapsamında uygulanan yöntem; Myra'nın limanı olan Andriake'de yer alan ve günümüzde Likya Uygarlıkları Müzesi olarak faaliyetini sürdüren Horrea Hadriani'nin, ilk aşamada restorasyon öncesi rölöve çizimlerinin incelenmesidir. Yapının çevresinde yapılan kazı çalışmaları ve gerçekleştirilen araştırmaların doğrultusunda incelenmesi ve T.C Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan alınan Plan/Rölöveler ile desteklenmiştir. Elde edilen bu veriler, yapının olası iç donatılarını incelemek için bir alt zemin oluşturabilmektir. Bu çalışmalar gerçekleştirilirken eş zamanlı olarak arazi inceleme, fotoğraflama ve belgeleme çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Kütüphane çalışmaları ve literatür araştırmaları, internet üzerinden erişime açık olan diğer üniversitelerin kütüphane kataloglarına erişim, incelemeler, fotoğraflamalar ve haritalar aracılığıyla ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi ile genel bir değerlendirme araştırması çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to answer the questions about the“Imperial Grain Depots”, which were a reflection of the grain trade and also constituted the expansion policy of the Roman Empire. While examining whether the Horreas were only used as“grain depots”, the reasons why the two (2) Horreas in the Province of Asia Minor were different from the others, and how the results have developed in the Hadrian Period and afterwards in the Andriake Port, it will also allow the architectural reflections and development to be evaluated. The scope of this thesis is to evaluate the architectural description of the Horrea Hadriani/Granarium building in Andriake, the harbor of Myra, by comparing it with similar examples of Horrea buildings in other imperial harbors. Since the topics such as Grain trade in the Roman Empire and Roman Imperial Economy, Ancient Sea Trade are very wide-ranging, it was thought with my thesis advisor Prof. Dr. Nevzat Çevik that it would be appropriate to make a period limitation for Horrea Hadriani and Andriake Port, which will be discussed in this thesis, and the survey drawings of Horrea Hadriani were studied. As a result of the examinations carried out in the Agora / Plakoma and Horrea Hadriani with Süleyman Bulut, the interior fittings were determined on the survey and photographs were taken in relation to other usage functions, and the photographs required for the thesis were accessed through the Myra-Andriake Excavation Archive. The archaeological finds and small finds recovered during the archaeological excavations in 2009 were recorded and archived in accordance with the inventory / survey system. The method applied within the scope of this thesis is to examine the survey drawings of Horrea Hadriani, which is located in Andriake, the harbor of Myra, and which continues its activities as the Museum of Lycian Civilizations today, before the restoration in the first stage. It was supported by the examination of the excavations and researches carried out in the vicinity of the building and the Plans / Surveys obtained from the Conservation Board of Cultural and Natural Heritage of the Republic of Turkey. This data obtained is to create a sub-ground to examine the possible internal reinforcements of the building. While these studies were carried out, field survey, photography and documentation studies were also carried out simultaneously. Library studies and literature searches, access to the library catalogs of other universities that are open to access on the internet, examinations, photographs and maps were carried out to evaluate the results and a general evaluation research study was carried out.