Kültürel kimlik bağlamında müzik: Yıldız olgusu
Music in the context of cultural identity: Phenomenon of starship
  1. Tez No: 280500
  2. Yazar: AZİZE BAYGAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL DEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Önemli bir iletişim aracı olan sanat ve buna bağlı olarak müzik, insan yaşantısı ile bütünleşen, toplumsal değer ve ideallerin belirlenmesinde, hayata geçirilmesinde önemli bir faktördür. Müzik, yaşam tarzının bir ifadesidir. Sosyo-kültürel bir olgu olarak müzik, gündelik yaşamda eğlence aracı olarak kullanılmasına rağmen önemli fonksiyonları vardır. Müzik bizim için vazgeçilmez bir öğe olmasının yanında kimliğimizi, kültürümüzü ifade eden simgeler ve davranış biçimlerini bünyesinde barındırır. Bu açıdan toplumların meydana getirdikleri müziklerin incelenmesi, onların nasıl yaşadıkları hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmaktadır.Müzik olgusu dört yapıcı öğeden oluşmaktadır. Birincisi müzik yapıtı, ikincisi onu yaratan sanatçı, üçüncüsü alımlayan kitle ve sonuncusu da yapıt ile kitle arasındaki iletişimdir. Dolayısıyla müzik yapıtlarını ortaya koyan ve topluma ulaştıran sanatçılar da bu noktada önem kazanmaktadır. Bu sanatçılar da toplumun bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla genel anlamda sanat ve sanatçılar toplumsal yapının en önemli göstergeleridir diyebiliriz.Bu noktadan yola çıkarak ele aldığımız ?Kültürel Kimlik Bağlamında Müzik: Yıldız Olgusu? başlıklı tez çalışmamızda literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Müziğin ve müzik yapıtlarını meydana getirip topluma sunan sanatçıların toplumun birer yansımaları ve toplumun sosyal ve kültürel bir göstergesi olduğu, kültürel birer kimlik aracı olarak toplumda işlev gördüğü ve gerek müzik gerek de yıldız olgusunun toplumdan bağımsız bir şekilde düşünülemeyeceği gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art, and related to it; music, is an important communication instrument in integration with human life, in determination of social values and goals, and in the process of these values and goals to be carried out. Music is an expression of lifestyle. As a socio-cultural matter, music has important functions though used as a way of pleasure in daily life. Besides being an indispensable subject for us, music consists of symbols and behaviour patters which indicates our culture. In this respect, the study of music that societies compose will help us in getting knowledge about how they live.Music consists of four main subjects: work of art, the composer, the target audience, and the communication between the audience and the product. Therefore, the composers who produce the music and conveys it to the audience gain importance. Also, these artists are seen a kind of reflection of the society. Therefore, in general we can infer that art and artists are important demonstrations of the societies.To sum up, in our study called ``Music in the context of Cultural Identity: Phenomenon of Starship?? literature review method has been used. This paper has done a research to demonstrate that music and artists are indivudually reflections of societies, demonstrations of socio-cultur, instruments of cultural identity and both music and the phonomenon of starship are indispensable parts of societies.