Küreselleşme karşıtı sosyal hareketler
Anti-globalization social movements
- Tez No: 280499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ÖZÇELİK ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, günümüzde hâlâ gelişme süreci içinde olan küreselleşme karşıtı hareketlerin örgütsel yapısını, bu hareketi ortaya çıkaran toplumsal faktörleri ve küreselleşme süreci içerisinde hareketlerin taşıdığı potansiyel dinamikleri araştırmaktadır.Tez, temel olarak üç soruya yanıt aramaktadır: İlki, bir sosyal hareket olarak küreselleşme karşıtı hareketler, kendinden önceki sosyal hareketlerden ne şekilde etkilenmiştir? Bu anlamda, küreselleşme karşıtı sosyal hareketler evrimsel bir sürecin son halkası mıdır, yoksa sosyal hareketlerin yeni bir aşaması olarak kendinden önceki hareketlerden büyük bir kopuşu mu ifade etmektedir? İkincisi, küreselleşme süreci sosyal hareketleri ne şekilde etkilemiştir ve küreselleşme karşıtı hareketler hangi nedenlerden ötürü bu çok boyutlu sürece karşı çıkmaktadırlar? Son olarak ise, küreselleşme karşıtı hareketlerin yapısal özellikleri ve ayırıcı nitelikleri nelerdir? Hareketlere hangi politik kültürler destek vermekte ve hangi toplumsal süreçler hareketleri doğurmaktadır. Eğer varsa hareketlerin ileriye yönelik imkânları nelerdir?
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the organization structure of anti-globalization movements that have been still in the development process, as well as the social factors that give rise to these movements, and the potential dynamics of these movements within the process of globalization.This thesis seeks answers to three primary questions: Firstly, in what ways were the anti-globalization movements, as a social movement, affected by preceding social movements? In this respect, are anti-globalization social movements the final chain of an evolutionary process, or do they represent a major break from preceding movements and therefore a new stage of social movements? Secondly, in what ways has the globalization process affected social movements and what are the leading causes of the emergence of anti-globalization movements against this multi-dimensional process? Finally, what are the structural characteristics and distinguishing features of anti-globalization movements? Which political cultures support these movements and which social processes give rise to these movements? What are the prospective potentials of these movements, if there are any?