Yeni kentin yeni yoksulları: Sokak toplayıcıları
The new urban's new poor: Street waste pickers
  1. Tez No: 280503
  2. Yazar: SEZEN KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZEN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişmiş Batı ülkeleri kentleşme sürecini 150 yıllık bir zaman diliminde tamamlarken, azgelişmiş ülkeler kentleşme sürecini II. Dünya Savaşı sonrasındaki birkaç on yıla sığdırmıştır. Azgelişmiş bir ülke olarak Türkiye'de de kırsal alanlardan kentlere göç 1950'lerden sonra başlamış ve günümüze kadar hızlı bir şekilde devam etmiştir. Türkiye'nin birkaç on yılda yaşanan kentleşme sürecinin ilk dönemlerini çok büyük sorunlar yaşamadan atlatmasının temel nedeni kentlerde var olan enformel ilişkilerdir. Bu ilişkiler sayesinde kente göç eden kişi kısa bir süre içinde kentte oturacak bir ev ve çalışacak bir iş bulabiliyordu. Bu da göç eden kişinin kente daha kolay adapte olmasını sağlıyordu. 1980'lerden sonra ise kentlerde tanıdık ve akrabalarla oluşan enformel ilişkiler girilen yeni dönemle beraber ?tüm Dünya'da ve Türkiye'de 1970'lerde girilen ekonomik krizin ardından liberal ekonomik politikaların uygulanmaya başlaması ve sosyal devletin tasfiyesi- çok büyük değişimlere uğramıştır. Artık bugünün kentlerinde akraba-hemşehri-tanıdık ilişkileri, kente göç eden kitleler için çoğunlukla sadece hayatta kalabilmenin imkanını yaratmaktadır.Ekonomik ve sosyal politikaların değişmesiyle kentlerde değişime uğramıştır. Kentlerdeki bu değişimin etkilediği en dezavantajlı kesim ise, kentte tutunmak için marjinal yeni iş kolları arayan ve kentteki tüm korunaklı ilişkilerden uzak olan yeni kent yoksullarıdır. ?Sokak toplayıcılığı? da, yeni kent yoksullarının kentte hayatta kalabilmek için buldukları yeni geçim stratejilerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Less developed countries have fulfilled their process of urbanization within a couple of decades after World War II while developed West countries fulfill this process within 150 years. Migration from rural to urban areas in Turkey, as a less developed country, has begun after 1950s and lasted rapidly until current days. The key reason of that Turkey has got through the first period of the urbanization process experienced in final ten years without having any crucial problems is the formal relationships existing in urban areas. The people who migrated to urban could find both a home to settle down and a work to labor in a short time through these relations. And this has been ensuring that the one migrating to urban could adapt to city. However, the informal relations consisting of acquaintances and relatives in urban areas had changed dramatically along with the new term after 1980s ? enforcement of liberal economical politics and purification of social states after economical crisis in both whole world and Turkey in 1970s - . Relationships with acquaintances and relatives in today?s urban areas, now, provide the possibility of surviving for those migrating to urban.Urban areas have changed along with the altering economical and social politics. The most disadvantaged group influenced by the changes in urban areas is the new poor groups of urban who are looking for a work in order to survive and are far from all of the secure works in urban areas. ?Street waste pickers?, in this context, is one of the new strategies that new poor groups of urban have found in order to survive.