Toplum, medya ve etik
Society, media and ethics
  1. Tez No: 280502
  2. Yazar: ENGİN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL DEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumun yapısını, kurulu düzenini ve bireyler arasında cereyan eden toplumsal ilişkileri yeniden yaratma, yeniden şekillendirme, yeniden üretme ve yorumlama gücüne ve yeteneğine sahip olan medya bu özelliğinden dolayı birçok tartışmanın merkezinde yer almaktadır. Medya-toplum ilişkisi içerisindeki bu tartışmaların en önemlilerinden biri de medyanın etiksel açıdan tartışılmasıdır.Medya etiği günümüzde önemi gittikçe artan bir konudur. Çünkü medyanın, temel amaç ve ilkeleri olan, haber verme ve bilgilendirme, doğruluk, kişilik haklarına saygı, tarafsızlık, bağımsızlık gibi medya etik ilkelerinden ayrılarak siyasileşen, ticari bir meta haline dönüşen medya reyting ve tiraj uğruna bu etik ilkelerden giderek sapmaktadır. Bütün bunların sonucundan medya, zararı faydasından çok tartışılan bir araç haline gelmiştir.Bu tezin amacı, etik ve medya kavramlarını açıklayıp medya etiği çerçevesinde tartışılan temel sorunlara değindikten sonra kitle iletişim özgürlüğü, medya öz denetim ve etik ilkeleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Structure of the society, the established order, and among individuals taking place in social relations reinvent, re-shaping, re-generation and interpretation of power and capable of the media that because it has a lot of discussion from the center is located. Media-society relations is one of the most important of these debates within the media to discuss the ethical aspects.Today, the increasing importance of media ethics is an issue. Because of the media, the basic objectives and principles which inform and awareness, integrity, respect human rights, impartiality, independence, such as media ethics separated from the political becomes a commercial commodity into the media ratings and circulation figures for the sake of these ethical principles ever found is. As a result of all this media, the loss of benefits has become a tool that is widely debated.The purpose of this thesis, to explain the concepts of media ethics and media ethics in the context of addressing key issues to be discussed after the freedom of the press, the media is to examine self-control and ethical principles.