Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette olan firmaların önem verdikleri sermaye bütçeleme tekniklerinin belirlenmesi üzerine bir uygulama
An application for the determination of financial techniques used by the firms in Antalya Industrial Zone
- Tez No: 280512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılmış olan bir araştırma sunulmaktadır. Anket tasarımı Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette olan 13 sektörden rastgele seçilen firmalara uygulanan pilot çalışma neticesinde hazırlanmıştır. Hazırlanan 24 sorudan oluşan anketler Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette olan 153 firmaya dağıtılmıştır. Dağıtılan 153 anketin 58'inden geri dönüşüm elde edilmiştir. Anket soruları yetki alanı kapsamına göre firma sahibi, genel müdürü ya da finans müdürü tarafından cevaplandırılmıştır. Çalışmada organize sanayi bölgesinde faaliyette olan firmaların sermaye bütçeleme süreçlerinde önem verdikleri teknikleri ortaya çıkarmak asıl amaçtır. Önem verilen tekniklerin belirlenmesinin yanında firmaların hedeflerinin önemi, stratejilerinin önemi ve paydaşlarının önemi de çalışmaya dahil edilmiştir. Örneklem grubunun demografik özelliklerini belirleyen sorulara da yer verilmiş olup çalışma Antalya ilinde bu alanda yapılmış olan ilk örnektir. Çalışmada teorik bilgilerin profesyonel hayatta ne şekilde kabul gördüğü ve uygulandığı dökümante edilmiştir. Çalışma neticesinde gelişmekte olan ülkemizin bir ilinde finansal tekniklerin finansal olmayan tekniklerden daha çok önemsendiği ortaya çıkmış olup söz konusu durum gelişmiş olan ülkelerde yapılan araştırmalarla paralellik göstermiştir. Bunun yanında, gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçlarından farklı olarak, Antalya Organize Sanayi Bölgesi firmalarının yatırım tutarı hesaplamalarında önem verdikleri tekniklerin aynı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Gelişmiş ülkelerde net bugünkü değer ve iç verimlilik oranı teknikleri öncelikli olmakla beraber, Antalya ili Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan çalışmada karlılık endeksi ve iç verimlilik oranı teknikleri ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a research on firms of Antalya Industrial Zone is presented. The survey is designed as a result of a pilot research which was applied to companies of 13 sector by randomly selection. The survey which includes 24 questiona was applied to 153 companies. 58 company replied to questions. The questions were replied by firm owners, general managers, or financial managers. The major aim of the study is to determine the financial techniques which are used by firms in their investment project evaluations. In addition to that, other questions were asked to take some information about their targets, strategies, shareholders, and demographic characteristics. The study is the first one applied in Antalya on this area. In this study, the application of theory to the practical world is shown. As a result of this thesis, a parallellism is found with the results of developed countries. The major result of the study is; firms in Antalya Industrial Zone give more importance to financial techniques than non financial ones. Profitability Index and Internal Rate of Return techniques are the most important ones which are used by firms in this zone.